Vynálezca sa pokúsi preletieť Lamanšský prieliv na flyboarde

22.07.2019 08:45, aktualizované: 24.07.2019 14:25
FRANCE-NATIONALDAY/PARADE
Franky Zapata lieta na svojom flyboarde nad Champs-Elysees. Autor: ,

Franky Zapata pred týždňom šokoval celý svet, keď lietal veľkou rýchlosťou nad parížskym bulvárom Champs-Elysées. Teraz chce na svojom netradičnom zariadení prekonať Lamanšský prieliv.

Francúzsky vynálezca a dobrodruh Franky Zapata, ktorý minulý týždeň šokoval celý svet, keď počas vojenskej prehliadky na parížskom bulvári Champs-Elysées lietal veľkou rýchlosťou vo vzduchu na svojom novom netradičnom vynáleze, má pred sebou ďalšiu métu. Vo štvrtok sa pokúsi na svojom zariadení, ktoré nazval flyboard, preletieť nad Lamanšským prielivom. Povolenie od úradov na prelet dostal v utorok. Štyridsaťročný bývalý pretekár vo vodnom lyžovaní aj sám pripúšťa, že nie je isté, či sa mu to podarí. „Nebude to ľahké. Myslím, že mám 30-percentnú šancu,“ povedal cez víkend francúzskym médiám. „14. júla to bolo jednoduché, vo vzduchu som bol len chvíľu a potom som sa vrátil. Využil som tri percentá kapacity stroja, ale pri prelete La Manche využijem 99,9 percenta,“ do­dal.

Video: Franky Zapata predvádza let na flyboarde

Flyboard je vznášadlo podobné dronu, ktoré má päť motorov a dokáže letieť rýchlosťou až 140 kilometrov za hodinu. Človek na ňom počas letu stojí, a keďže je to pomerne malé zariadenie, z diaľky to môže vyzerať, akoby človek letel sám od seba, bez pomoci akéhokoľvek stroja.

Štvrtok 25. júla si Zapata nevybral náhodou. V ten istý deň pred 110 rokmi sa totiž podarilo francúzskemu letcovi Louisovi Bériotovi prvý raz preletieť ponad Lamanšský prieliv s lietadlom.

„Letec zo Champs-Élysées“ má odštartovať o 13:00 SELČ z pláže Sangatte v departemente Pas-de-Calais a pristáť v okolí anglického Doveru. Presné miesto však jeho tím tají. Tridsaťpäťkilo­metrovú vzdialenosť medzi brehmi má prekonať za 20 minút a Zapata bude musieť počas neho raz natankovať palivo z lode uprostred Lamanšského prielivu.

Ako cez víkend povedal novinárom, ešte sa nerozhodol, či na lodi pristane, alebo sa bude počas tankovania nad ňou vznášať. Druhá možnosť je nebezpečnejšia, ale lákavejšia – umožnila by mu totiž prekonať prieliv na jediný raz bez medzipristátia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vynález #lietanie #Lamanšský kanál #flyboard
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku