Tatry osídlil už praveký človek

Jaskyňa Hučivá diera v Belianskych Tatrách bola osídlená v praveku. Svedčia o tom nálezy tímu slovenských a poľských archeológov. Ide o prvý nález svojho druhu, skôr sa žiadne prehistorické predmety v tatranských jaskyniach nenašli.

22.07.2019 15:58 , aktualizované: 30.07.2019 09:55
debata

Tatranská jaskyňa Hučivá diera sa už pred 15 000 rokmi stala domovom pravekých ľudí. Dokázali to objavy archeológa Slovenskej akadémie vied Dr. Mariána Sojáka a poľského výskumníka Pawla Valde-Nowaka z Jagelovskej univerzity v Krakove. Koncom uplynulého týždňa ukončili svoj výskum v tatranskej jaskyni a prichádzajú so zisteniami, ktoré menia pohľad na praveké osídľovania Európy.

Jaskyňa Hučivá diera. Foto: Marián Soják, SAV
hucivadiera6 Jaskyňa Hučivá diera.

„Ide vôbec o prvú jaskyňu na území Tatier s doloženým pravekým osídlením, tak na slovenskej, ako aj poľskej strane. O osídlení tatranských jaskýň sme nevedeli vôbec nič až do objavenia Hučivej diery. Ani sme ho nepredpokladali, veď v Tatrách boli ľadovce a hranica lesa bola na sklonku doby ľadovej podstatne nižšie. V jaskyni sme našli vzácnu štiepanú kamennú industriu magdaleniénskej kultúry, kosti lovných zvierat, a toto pochádza z neskorého paleolitu spred 15 až 14 000 rokov,“ povedal Marián Soják z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Jaskyňa Hučivá diera. Foto: Marián Soják, SAV
hucivadiera1 Jaskyňa Hučivá diera.

Slovensko-poľská misia našla aj masívne zahĺbené ohnisko, ktorého popolovitú vrstvu s uhlíkmi momentálne analyzuje prof. Tomasz Goslar v Poznani pomocou rádiokarbónovej metódy. Tá preukáže absolútny vek neskoropaleoli­tického osídlenia, teda predpokladaný vek lovcov, ale aj ich koristi.

„Podľa nájdených kostí išlo o lovcov sobov, kamzíkov, kozorožcov, vysokej zveri, koní ale aj zajacov. V ohnisku, ktoré bolo z dôvodu chladu v zadných priestoroch jaskyne, sa našiel aj zlomok kostenej ihly, ktorou zošívali kusy spracovanej kože ulovenej zveri na výrobu odevu,“ upresnil archeológ.

Nájdené kamenné suroviny umožňujú vedcom predpovedať migračné trasy pravekých obyvateľov jaskyne. Dobre ich poznali a vedeli si ich zadovážiť aj z ďalekých oblastí. Do Hučivej diery prišli pravdepodobne z oblasti severne od hrebeňa Karpát, čo je dnešné južné Poľsko. Svedčia o tom poľské odrody pazúrikov či moravské rohovce.

Zdroj: Monika Hucáková, SAV

debata chyba
Viac na túto tému: #Tatry #archeológia #výskum #Belianske Tatry #Hučivá diera