Robert Ballard a National Geographic budú pátrať po lietadle Amelie Earhartovej

Na expedíciu k tichomorskému atolu Nikumamoro sa vydajú 7. augusta.

24.07.2019 11:11
Amélia Earhartová, letkyňa, USA Foto:
Amélia Earhartová.
debata

Americký oceánograf a podmorský archeológ Robert Ballard, ktorý je známy ako objaviteľ vraku Titanicu, sa spolu s National Geographic vydá na expedíciu, ktorá by mohla osvetliť tajomné zmiznutie slávnej letkyne Amelie Earhart.

Bádateľ sa 7. augusta vydá z ostrovného štátu Samoa na neobývaný ostrov Nikumaroro v štáte Kiribati, pri ktorom bude hľadať jej lietadlo. Ballard a jeho tím pri expedícii použijú svoju výskumnú loď E/V Nautilus a ďalšie diaľkovo ovládané podmorské plavidlá. Archeológovia na ostrove preskúmajú možný tábor Earhart, pričom tak spravia s pomocou špeciálne vycvičených psov a vzoriek DNA.

National Geographic bude expedíciu nakrúcať a zábery spracuje do dvojhodinového dokumentu, ktorý odvysiela 20. októbra. V dokumente s názvom Expedition Amelia pritom ukážu aj objavy skupiny The International Group for Historic Aircraft Recovery, ktoré Ballarda doviedli na tichomorský atol Nikumamoro.

Amelia Earhart v roku 1928 ako prvá žena preletela ponad Atlantický oceán. Bola len šestnástou ženou, ktorá získala pilotnú licenciu od Medzinárodnej leteckej federácie (15. mája 1923). Pri prvom transatlantickom lete bola viac-menej len pasažierkou a preto sa to rozhodla skúsiť znovu sama, čo sa jej podarilo v roku 1932. Spolu s navigátorom Fredom Noonanom zmizla 2. júla 1937 počas pokusu obletieť Zem. Mala vtedy 39 rokov.

debata chyba
Viac na túto tému: #lietadlo #expedícia #National Geographic #Amelie Earhart