Francúz po prvý raz prekonal Lamanšský prieliv na flyboarde

Francúzsky vynálezca Franky Zapata uskutočnil v nedeľu úspešný druhý pokus o prekonanie Lamanšského prielivu na tzv. flyboarde, čo je ním vyvinuté zariadenie v podobe dosky vznášajúcej sa nad vodnou plochou pomocou trysiek. Informovala o tom agentúra DPA.

04.08.2019 14:43
Britain France Flying Man Foto: ,
Francúzsky vynálezca Franky Zapata uskutočnil v nedeľu úspešný druhý pokus o prekonanie Lamanšského prielivu na tzv. flyboarde.
debata (1)

Štyridsaťročný Zapata úspešne pristál neďaleko mesta Dover na anglickej strane prielivu len zhruba 20 minút po tom, ako so svojím vynálezom vyrazil z francúzskej prímorskej obce Sangatte.

V polovici trasy, ktorá je dlhá 36 kilometrov, pristál na člne, aby doplnil palivo.

Prvý pokus Zapatovi 25. júla nevyšiel, keďže po absolvovaní približne 20 kilometrov s flyboardom narazil do člna, na ktorom mal dočerpať palivo. V snahe uskutočniť ďalší pokus preto urobil potrebné úpravy týkajúce sa tankovania.

Zapatova spoločnosť vyrába flyboardy pre milovníkov vodných športov, v prípade pokusu o prekonanie Lamanšského však ide o upravenú verziu. Motor poháňa kerozín, ktorého zásobník má vynálezca v batohu na chrbte.

Prvý Zapatov pokus mal pripomenúť 110. výročie prvého preletu Lamanšského prielivu na lietajúcom dopravnom prostriedku ťažšom ako vzduch, ktorý 25. júla 1909 uskutočnil francúzsky aviatik Louis Blériot.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Zapata #flyboard
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy