Model 51 Parker Pen: Pero, ktorým vraj Puccini napísal Bohému má 80

16.08.2019 12:00

Prvé plniace pero Parker bolo patentované v roku 1889 a o niekoľko rokov neskôr už firma Parker Pen patrila medzi najvýznamnejších hráčov na trhu s písacími potrebami.

Slávny model 51 od firmy Parker Pen.
Slávny model 51 od firmy Parker Pen. Autor: parkerpens.net

Pred 80 rokmi, 8. augusta 1939, si firma zaregistrovala svoje asi najslávnejšie pero, model 51, ktorý je označovaný za najslávnejšie pero histórie. Písacia pomôcka, ktorá sa do predaja dostala v roku 1941, sa napríklad stala predlohou dobre známych kópií v podobe takzvaných čínskych pier.

Slávne pero vynašiel americký priemyselník George Safford Parker (1863–1937). Parker bol pôvodne vidieckym učiteľom a inštruktorom telegrafovania v mestečku Janesville vo Wisconsine a privyrábal si tiež ako predajca písacích potrieb. S ich úrovňou ale nebol spokojný, prekážal mu napríklad unikajúci atrament. A tak si v roku 1888 založil spoločnosť Parker Pen Company a už o rok neskôr dostal svoj prvý patent na plniace pero. Vďaka prevratnému spôsobu plnenia, patentovanému roku 1894 pod menom Lucky Curve, sa perá značky Parker okamžite stali synonymom „čistého“ písania.

Perá Parker používalo aj množstvo slávnych osobností. Písal s nimi údajne autor Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle, Giacomo Puccini s ním napísal operu Bohéma. Perom Parker 51, ktoré patrilo generálovi Dwight Eisenhowerovi, bola 7. mája 1945 podpísaná konečná kapitulácia Nemecka.

Parker Pen Company je teraz divíziou amerického koncernu Newell Rubbermaid.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#plniace pero #pero #Parker Pen
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku