Vyliečeným z eboly hrozí predčasné úmrtie na problém s obličkami

18.09.2019 09:00
obličky, zdravie
Ilustračné foto. Autor:

Ľuďom, ktorí prežijú infekciu vírusu eboly, hrozí výrazne vyššie riziko úmrtia do jedného roka po prepustení z nemocnice.

Podľa agentúry Reuters to tvrdí štúdia zverejnená v odbornom magazíne Lancet Infectious Diseases, ktorá sledovala preživších epidémie v Guinei. Dôvodom častejších úmrtí je zrejme vážne poškodenie obličiek.

Epidémia eboly v rokoch 2013 až 2016 v západnej Afrike bola najväčšou a vyžiadala si vôbec najviac obetí. Vírusom sa vtedy nakazilo 28 000 ľudí, z ktorých viac ako 11 300 zomrelo.

Výskumníci sledovali viac ako 1 100 ľudí, ktorí vyčíňanie vírusu počas epidémie v rokoch 2013 až 2016 prežili a zistili, že ich úmrtnosť počas roka po prepustení z nemocnice je až päťkrát vyššia, než by bolo možné v guinejskej populácii očakávať. Úmrtnosť bola vyššia medzi tými, ktorí v nemocnici strávili dlhší čas, zistil výskum. To vedcov dovádza k záveru, že tí, u ktorých mala ebola vážnejší priebeh, čelia väčšiemu riziku nadchádzajúcich komplikácií.

Výsledok štúdie tiež uvádza nutnosť problematiku dlhodobých následkov infekcie dôkladnejšie osvetliť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vírus #Pacient #ebola
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku