77-ročná Britka je najstaršou osobou, ktorá sama oboplávala svet

Jeanne Socrates strávila na vode vyše 320 dní.

09.09.2019 13:51
Waiting for Customs! Foto:
Jeanne Socratesová.
1

Sedemdesiatse­demročná žena z Veľkej Británie je najstaršou osobou na svete, ktorá sama na plachetnici oboplávala svet. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý sa odvoláva na Royal Victoria Yacht Club v Kanade.

Jeanne Socrates z Lymingtonu v anglickom grófstve Hampshire sa vydala na cestu v októbri 2018 a na vode strávila vyše 320 dní. V sobotu svoju cestu okolo sveta ukončila v meste Victoria v kanadskej provincii Britská Kolumbia. V posledných chvíľach plavby Socrates sprevádzala flotila lodí a v prístave ju čakali stovky podporovateľov.

Socrates už bola najstaršou ženou, ktorá absolvovala takúto cestu okolo sveta. Tú dokončila v roku 2013. Keď sa však v roku 2017 pokúšala prekonať rekord pre obe pohlavia, spadla z lode a zlomila si krk a rebrá, a tak svoju cestu musela odložiť.

Britka, ktorá sa plavila na 11,5-metrovej plachetnici Nereida, čelila veľkým výzvam aj na tejto ceste. Na lodi sa jej v búrke pretrhla hlavná plachta a vo vodách stratila aj solárne panely. „Bohovia vetra mi neboli naklonení. Pri Havaji som sa vyhýbala dvom cyklónom a vzápätí som sa musela vyhnúť cyklónu v Indickom Oceáne. Stratila som tým týždeň,“ vyjadrila sa námorníčka pre spravodajský portál Chek News. Ako ďalej uviedla, verejnosť ju veľmi podporovala. „Myslím, že sa im páči fakt, že som na ceste vytrvala a prekonala tak veľa problémov a že som dokázala, že sa to dá zvládnuť,“ skonštatovala.

Predošlým držiteľom rekordu bol podľa Royal Victoria Yacht Club Japonec Minoru Saito, ktorý v roku 2005 dokončil cestu okolo sveta ako 71-ročný.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #svet #plachetnica #more #Britka