Vedci našli tuk v pľúcach ľudí s nadváhou, môže zhoršovať astmu

Na stenách dýchacích ciest našli tukové tkanivá, ktoré však boli častejšie u ľudí s vyšším BMI.

26.10.2019 09:24
strom, pluca, zdravie, chochp Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Austrálskym vedcom sa prvý raz podarilo nájsť tukové tkanivá v pľúcach ľudí s nadváhou a obezitou. Analyzovali vzorky pľúc 52 ľudí a zistili, že množstvo tuku sa zvyšuje s rastúcim indexom telesnej hmotnosti (BMI). Zistenia podľa nich môžu vysvetliť zvýšené riziko astmy u ľudí s nadváhou alebo obezitou. Informuje o tom britská BBC.

V rámci štúdie publikovanej v European Respiratory Journal vedci skúmali vzorky pľúc mŕtvych ľudí darované na výskum. Pätnásť zosnulých nemalo astmu, 21 astmu malo, ale nebola príčinou ich smrti, a 16 zomrelo na túto chorobu. Vedci použili na podrobnú mikroskopickú analýzu takmer 1400 dýchacích ciest zo vzoriek pľúc farbivá.

Na stenách dýchacích ciest našli tukové tkanivá, ktoré však boli častejšie u ľudí s vyšším BMI. Tvrdia pritom, že väčšie množstvo tuku pravdepodobne mení bežnú štruktúru dýchacích ciest a spôsobuje v pľúcach zápal, čo by mohlo vysvetľovať zvýšené riziko astmy u obéznych ľudí alebo ľudí s nadváhou.

„Nadváhu alebo obezitu už dali do súvilosti s astmou alebo jej horšími symptómami. Túto súvislosť vedci vysvetľovali priamym tlakom hmotnosti na pľúca alebo všeobecne zvýšeným zápalom spôsobeným nadmernou hmotnosťou,“ uviedol doktor Peter Noble z University of Western Australia v Perthe, ktorý na štúdii pracoval. V hre je však podľa neho aj iný mechanizmus. „Zistili sme, že nadbytočný tuk sa hromadí v stenách dýchacích ciest, kde zaberá priestor a zdá sa, že v pľúcach zvyšuje zápal. Myslíme si, že toto spôsobuje zužovanie dýchacích ciest, čo obmedzuje prúdenie vzduchu dovnútra a von z pľúc a môže to prinajmenšom sčasti vysvetliť zhoršené symptómy astmy,“ doplnil.

Podľa odborníkov na pľúca by bolo zaujímavé zistiť, či pri strate hmotnosti nastane opačný efekt. Na to je však potrebný ďalší výskum.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #tuk #ľudia #obezita #Astma #vedci výskum