Prečo milujeme krik, pri ktorom tuhne krv v žilách

04.11.2019 10:29
krik1
Arzenál ľudských výkrikov sa ladil počas miliónov rokov evolúcie s jemnými nuansami hlasitosti, načasovania a modulácie, ktoré môžu vyjadrovať rôzne veci. Autor:

Zo všetkých zvukov, ktoré ľudia vydávajú, len máločo upúta pozornosť tak, ako dobrý výkrik. Bežne sa objavuje v hororových filmoch - či už je to preslávené jačanie Marion Craneovej v kúpeľňovej scéne z Psycha alebo mrazivý krik Chrissie Watkinsovej na začiatku Čeľustí. Napísal to spravodajský server Live Science.

Výkriky sa môžu zdať prosté, ale v skutočnosti sú schopné vyjadriť zložitú škálu emócií. Arzenál ľudských výkrikov sa ladil počas miliónov rokov evolúcie s jemnými nuansami hlasitosti, načasovania a modulácie, ktoré môžu vyjadrovať rôzne veci.

Krik je možné vystopovať k našim pravekým predkom, ktorý máme spoločný s ďalšími primátmi, ktorí používajú krik ako kľúčovú zložku svojho spoločenského repertoáru. Výkriky sú obzvlášť dôležité v opičích spoločenstvách.

Psychológ Harold Gouzoules z Emoryho univerzity je jedným z hlavných odborníkov na svete na výkriky. Podľa jeho výskumu obsahujú opičie výkriky značné množstvo informácií.

Rôzne výkriky posadené rôzne vysoko a s rôznou intenzitou môžu vyjadrovať rôznu úroveň naliehavosti – napríklad či ide len o šarvátku o miesto, alebo či sa okolo pohybuje predátor.

Gramatika opičích výkrikov dokáže byť prekvapivo prepracovaná. Napríklad africké mačiaky červenozelené majú troch hlavné predátorov: leopardy, hady a orly. Aby unikli orlovi, musia opice opustiť otvorené priestory a schovať sa v hustom kroví. Avšak to by bola zlá reakcia, ak by sa pod kríkmi skrýval had. Z toho dôvodu si mačiaky vytvorili vzorec typických výkrikov, ktoré nielen fungujú ako varovanie, ale ktoré tiež oznámia typ predátora.

Opice tiež môžu podľa kriku identifikovať ostatných z tlupy. To je dôležité, pretože počúvajúci môže zhodnotiť dôležitosť toho, kto kričí. Uľahčuje to ochranu mláďat a ďalších príbuzných.

Rovnako ako opice aj ľudia majú schopnosť identifikovať osoby, ktoré poznajú, podľa zvuku ich kriku. A ľudia tiež vydávajú celý rad výkrikov. Niektoré vyjadrujú pozitívne emócie, ako je prekvapenie a šťastie. A potom existujú výkriky strachu, bolesti a samozrejme hrôzy.

Psychológ David Pöppel študoval snímky mozgu ľudí, ktorí počúvali nahrávky ľudských výkrikov a zistil, že na rozdiel od iných ľudských hlasových prejavov sa výkriky presmerujú priamo do amygdaly, čo je časť mozgu, ktorá spracováva strach, hnev a ďalšie intenzívne emócie.

A medzi širokou škálou ľudských výkrikov je to práve prejav hrôzy, ktorý je najvýraznejší – zdieľa niektoré zhodné črty s ďalšími zvukmi, ktoré nás najviac vyvádzajú z miery, ako je detský plač alebo škrípanie nechtov po tabuli.

Z evolučného hľadiska dáva zmysel, že najväčšiu pozornosť vyvolávajú výkriky hrôzy. Práve tie sú najjasnejším varovaním pred bezprostredným nebezpečenstvom. Ľudia, ktorí nedokázali rozpoznať rôzne typy výkrikov, nemuseli včas reagovať na situácie na hrane života a smrti. V priebehu času sa tak mohla znížiť početnosť výskytu ich génov v populácii.

Takže my sme pravdepodobne potomkami jednotlivcov, ktorí dokázali dobre kričať – a dobre chápať výkriky ostatných ľudí. To by mohlo pomôcť vysvetliť perverznú radosť, akú cítime, keď sa zámerne vystavujeme zážitkom vyvolávajúcim krik, ako sú hororové filmy alebo jazda na horskej dráhe.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výskum #vreskot #vedci #krik #hlasitosť #emócie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku