Predchodcovia človeka začali kráčať vzpriamene skôr, ako sa predpokladalo

08.11.2019 08:01

Dosiaľ boli dôkazy o predchodcovi človeka, ktorý kráčal vzpriamene, spred šiestich miliónov rokov, Danuvius guggenmosi žil však už pred takmer 12 miliónmi rokov.

Danuvius guggenmosi žil už pred takmer 12...
Danuvius guggenmosi žil už pred takmer 12 miliónmi rokov. Autor: Reuters, VELIZAR SIMEONOVSKI

Predchodcovia človeka začali stáť a kráčať vo vzpriamenej polohe o niekoľko miliónov rokov skôr, ako sa predpokladalo. Zistil to medzinárodný tím vedcov, ktorý skúmal fosílie ľudoopa žijúceho pred takmer 12 miliónmi rokov, ktorého kostru našli v hlinisku v nemeckom Bavorsku. Doteraz sa totiž najstaršie fosílie z Kene a Kréty dokazujúce predchodcu človeka a veľkých ľudoopov, ktorý kráčal vzpriamene, datovali len do obdobia spred šesť miliónov rokov.

Ako uvádzajú vedci vo svojej štúdii publikovanej v odbornom časopise Nature, dosiaľ neznámy druh, ktorý pomenovali Danuvius guggenmosi, vedel šplhať po stromoch, ale tiež kráčať po dvoch nohách. „Nálezy z južného Nemecka sú míľnikom v paleoantropo­lógii, pretože kladú základné otázky o našom predošlom chápaní evolúcie veľkých ľudoopov a ľudí,“ skonštatovala Madelaine Böhme z univerzity v nemeckom Tübingene, ktorá výskum viedla. Podľa nej by Danuvius mohol byť najlepším modelom pre „chýbajúci článok“ medzi ľuďmi a ľudoopmi.

Böhme spolu s ďalšími výskumníkmi z Bulharska, Nemecka, Kanady a Spojených štátov skúmali fosílie štyroch jedincov – samca, dvoch samíc a mláďaťa – ktoré vykopali v rokoch 2015 a 2018 v Hammer­schmiede, zhruba 70 kilometrov západne od Mníchova. Tieto ľudoopy žili pred 11,62 miliónmi rokov. Najzachovalejšie ostatky patrili samcovi, ktorý vo vzpriamenej polohe meral jeden meter, vážil 31 kilogramov a bol podobný súčasnému šimpanzovi bonobo (Pan paniscus). Samice mohli vážiť zhruba 18 kilogramov.

Ako sa Danuvius pohyboval, vedci zrekonštruovali vďaka niekoľkým veľmi zachovalým stavcom a kostiam z končatín a prstov. „Po prvý raz sme dokázali skúmať niekoľko funkčne dôležitých kĺbov, vrátane lakťa, bedra, kolena a členku, v jedinej fosílnej kostre tohto veku. Bolo pre nás úžasné zistiť, ako sú niektoré kosti podobné tým ľudským v porovnaní s veľkými ľudoopmi,“ vyjadrila sa Böhme.

Vedci zistili, že Danuvius mal ruky vyvinuté tak, že sa nimi mohol zavesiť na stromoch, pričom nohy mohol narovnať a vzpriamene kráčať. Chrbticu mal v tvare písmena S, podobnú ako ľudia, vďaka ktorej mohol stáť vzpriamene. Na rozdiel od človeka mal však silný, protiľahlý palec na nohe, ktorý mu umožňoval chytiť vetvy nohou a bezpečne prechádzať vrcholkami stromov.

Výskum naznačuje, že vzpriamené držanie tela môže pochádzať zo spoločného predka ľudí a veľkých ľudoopov žijúceho v Európe a nie v Afrike, ako sa to predpokladalo doteraz. „Mení to náš pohľad na skorú evolúciu človeka, ktorý je taký, že sa to všetko stalo v Afrike,“ uviedla pre agentúru The Associated Press Böhme.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výskum #vedci #pračlovek #ľudoop #človek
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku