Čím viac pohybu, tým lepší spánok, potvrdili americkí vedci

Čím viac pohybu má človek počas dňa, tým lepšie sa mu v noci spí. Také sú výsledky štúdie vedcov z amerického Bostonu, ktorú zverejnilo najnovšie číslo magazínu Sleep Health

17.11.2019 10:36
chôdza naboso, nohy, Foto:
Ilustračné foto.
debata (5)

Autori štúdie počas celého mesiaca monitorovali pohybové aktivity a tiež dĺžku a povahu spánku 59 obyvateľov Bostonu, mužov aj žien stredného veku. Ako píše americký denník The New York Times (NYT), pozitívny vzťah medzi fyzickou aktivitou počas dňa a následným dobrým spánkom sa môže zdať logický, no nie všetky doterajšie výskumy ho potvrdzovali.

Viaceré staršie výskumy podľa NYT napríklad ukázali, že ak je fyzická aktivita počas dňa nad istou hranicou, následný spánok fyzicky nadmerne vyčerpaného človeka je, naopak, horší ako obvykle.

Mnohé predošlé štúdie tiež potvrdili známy fakt, že vzťah medzi fyzickou aktivitou a spánkom je obojstranný: Kto sa zle vyspí, nasledujúci deň zvláda fyzickú aktivitu ťažšie ako obvykle.

Na aktuálnej štúdii z Bostonu je podľa NYT nové to, že vedci sa tentoraz nesústredili len na šport a cvičenie, ale na akýkoľvek pohyb skúmaných osôb. Všetkým dali náramky, ktoré počas celého mesiaca zaznamenávali každý ich krok, či už išlo o šport, chôdzu v prírode, alebo hoci aj pohyb medzi obývačkou a kuchyňou.

Zároveň každý z účastníkov výskumu každý deň vypĺňal dotazník, v ktorom zhodnotil kvalitu svojho spánku, jeho dĺžku, to, ako dlho mu trvalo, kým zaspal, a tiež to, koľkokrát sa cez noc zobudil.

Pri spracovávaní výsledkov vedcov podľa NYT prekvapilo, ako veľmi pohyb a spánok súvisia. Tento vzťah je podľa autorov štúdie „nesporný a veľmi silný“. V zásade platí, že čím viac krokov človek denne prejde, o to pozitívnejšie je jeho vlastné hodnotenie následného spánku.

NYT na druhú stranu pripomína, že ak chceme byť vedecky presní, treba si uvedomiť, že bostonskí vedci zistili len spoločný výskyt týchto dvoch javov, teda dostatku pohybu a kvalitného spánku, ale nie ich kauzalitu, teda že kvalitnejší spánok bol v skúmaných prípadoch s určitosťou vyvolaný práve zvýšeným pohybom.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #pohyb #štúdia #výskum #spánok #fyzická aktivita #človek #zdravý spánok