Pacientovi vyoperovali obličku. Vážila 7,4 kilogramu

26.11.2019 08:48

Lekári uviedli, že pacientova druhá oblička je ešte väčšia.

Indickí lekári vyoperovali pacientovi obličku s hmotnosťou 7,4 kilogramu. Domnievajú sa, že je to najťažšia oblička, akú kedy v krajine odstránili z ľudského tela. Oblička má bežne 120 až 150 gramov. Pacienta postihlo autozomálne dominantné polycystické ochorenie obličiek, pri ktorom po celom orgáne rastú cysty.

Jeden z lekárov uviedol, že odborníci väčšinou nechávajú obličky v tele, pokiaľ sa neobjavia príznaky infekcie alebo vnútorného krvácania. „Tento pacient dostal vážnu infekciu a jeho organizmus nereagoval na antibiotickú liečbu. Pre obrovskú obličku mal aj problémy s dýchaním, takže sme sa zhodli na jej vyoperovaní,“ vysvetlil lekár.

Tím očakával, že oblička bude veľká, no napokon ich hmotnosť orgánu prekvapila. „Jeho druhá oblička je ešte väčšia,“ dodal lekár pre BBC. Guinnessov svetový rekord podľa neho drží oblička s hmotnosťou 4,5 kilogramu, no urologické publikácie uvádzajú aj ťažšie obličky. Napríklad v USA mala oblička deväť kilogramov a v Holandsku zas 8,7 kilogramu. Indickí lekári zvažujú, či nahlásia tento prípad komisii schvaľujúcej rekordy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#operácia #oblička #medicína
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku