Vedca, ktorý geneticky upravoval embryá, odsúdili na tri roky

Čínsky súd odsúdil v pondelok na tri roky väzenia lekára, ktorý minulý rok šokoval svet vyhlásením o narodení prvých geneticky upravených detí. Podľa vlastných slov úspešne upravil DNA dvojčiat ženského pohlavia splodených otcom, ktorý mal pozitívny test na prítomnosť vírusu HIV.

30.12.2019 17:17
čínský vedec Che Ťien-kchuej, genetika, embryo Foto: ,
Čínsky vedec Che Ťien-kchuej tvrdil, že geneticky upravil niekoľko ľudských embryí a že sa z nich narodili dvojčatá.
7

Lekára Che Ťien-kchueja tiež odsúdili na zaplatenie pokuty vo výške 384 000 eur. Súd v meste Šen-čen mu vymeral trest za „nelegálne genetické upravovanie ľudského zárodku s úmyslom rozmnožovania“. Nižšie tresty dostali aj dvaja jeho spolupracovníci. Všetci traja podľa verdiktu porušili čínske predpisy a etické princípy a konali s cieľom presláviť sa.

Tlačová agentúra Sinchua uviedla, že v dôsledku Cheových experimentov sa narodilo aj tretie geneticky upravené dieťa, čo doteraz nebolo potvrdené.

Che svojimi pokusmi väčšinu vedcov prekvapil a mnohých šokoval. Dedičné úpravy DNA (tzv. editovanie zárodočnej línie) sú kontroverzná téma a v mnohých krajinách sveta je táto metóda – úprava ľudskej DNA – zakázaná. Tieto zmeny v DNA sa totiž môžu prejaviť aj u ďalšej generácie, pričom môže dôjsť i k poškodeniu niektorých iných génov.

Medzi štátmi, kde je úprava ľudskej DNA zakázaná, sú aj USA a štáty Európy, v samotnej Číne je genetická úprava ľudských embryí povolená, ak sa vykonáva s „nereprodukčným“ zámerom.

Cieľom genetickej úpravy embryí malo byť podľa čínskeho vedca umožniť HIV-pozitívnym otcom splodiť deti, u ktorých by bolo nižšie riziko nákazy týmto vírusom, ktorý spôsobuje nevyliečiteľný syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS).

Agentúra AFP pripomína, že vedec po ostrej kritike svojich experimentov čelil v Číne policajnému vyšetrovaniu, vláda pozastavila jeho výskumnú prácu a prepustili ho z univerzity.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
7 debata chyba
Viac na túto tému: #HIV #genetický výskum #embryá #DNA #Čína