VIDEO: Pri dezinformáciách vlani bodovala najmä rakovina

Doktori s farmafirmami taja liek na rakovinu, zázvor je účinnejší ako chemoterapia, instantné cestoviny môžu spôsobiť infarkt. To sú podľa televízie NBC News niektoré z dezinformácií, ktoré mali vlani na internete najväčší dosah.

05.01.2020 08:51
bunka, vírus, imunita, rakovina, choroba, Foto:
Ilustračné foto.
7

O najnovšom príklade tohto fenoménu informoval The Washington Post (WP), podľa ktorého Facebook zakročil proti zavádzajúcim reklamám týkajúcich sa liekov na prevenciu šírenia HIV.

NBC News zostavilo zoznam 80 článkov z kategórie „fake news“ o zdraví, ktoré na rôznych internetových platformách nazbierali najmenej 25 000 zdieľaní, komentárov a reakcií. Päťdesiatka tých najúspešnejších si údajne spolu pripísala viac ako 12 miliónov takých interakcií.

Autori analýzy dospeli k záveru, že najpopulárnejšie boli v uplynulých 12 mesiacoch manipulácie týkajúce sa rakoviny a liečby tejto choroby. Rebríčku kraľuje aprílový článok z webu Natural News s titulkom: „Rakovinový priemysel nehľadá liek, je príliš zaneprázdnený zarábaním peňazí“. Text, ktorého autor obviňuje bližšie nešpecifikovaný spolok lekárov, vládnych agentúr a výrobu liečiv zo zatajovania lieku na rakovinu, nazbieral celkom 5,4 milióna interakcií, pričom najväčší úspech mal na facebooku. Web Natural News mal na sociálnej sieti skoro tri milióny fanúšikov. Potom bola jeho stránka v júni zrušená pre šírenie „zavádzajúcich a nepresných informácií“.

Veľký ohlas mali tiež články, ktoré odporúčali marihuanu ako liek na rakovinu, v podobnom kontexte boli propagované datle, najrôznejšie bylinky, cesnak či šťava z listov papáje. Viac ako 80 tisíc interakcií vygenerovala falošná správa o tom, že zázvor je pri liečbe rakoviny „10 tisíckrát účinnejší ako chemoterapia“.

Okrem rakoviny boli častým motívom zdravotníckych dezinformácií tiež účinky vakcín či fluoridov, pričom v niektorých prípadoch podľa NBC News falošné správy zatienili dôveryhodné spravodajstvo. „Dezinformácie o zdraví boli vlani veľkou témou. Sociálne médiá pod tlakom zo strany zákonodarcov, odborníkov a aktivistov dramaticky menila svoje pravidlá s cieľom zakázať alebo obmedziť šírenie nepravdivých tvrní o zdraví, ktoré viac ako desať rokov neboli potláčané,“ zhŕňa americká televízia.

Napríklad Youtube v januári oznámil, že bude užívateľom menej doručovať okrem iného videá o „podvodných zázračných liekoch na závažné ochorenia“. Podľa septembrovej správy BBC však stále taký obsah propagoval, pričom sa pri videách zobrazovali reklamy na zavedené značky. Sociálna sieť Instagram zas ohlásila ťaženie proti „hashtagom“ používaným na šírenie dezinformácií o očkovaní, o „pokrokoch“ v tejto súvislosti hovorí tiež Facebook.

Najnovšie spoločnosť Marka Zuckerberga zakročila proti sérii zavádzajúcich reklám, ktoré sa snažili spájať istý liek na prevenciu vírusu HIV so závažným poškodením kostry a obličiek. O prípade informoval denník WP, podľa ktorého Facebook reagoval na záplavu apelov zo strany aktivistov, odborníkov a vládnych činiteľov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
7 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #zázvor #reklama #rakovina #liečba #facebook #chemoterapia