Chronická únava vyžaduje zmenu životného štýlu

27.01.2020 07:08
únava, stres, vyčepanosť, vyhorenie
Ilustračné foto. Autor:

Spíte každú noc dostatočne a napriek tomu sa cítite vyčerpaní? Táto chronická únava má niekoľko príčin.

Pokiaľ vám ale chýba energia, a tak vynechávate pravidelný beh alebo cvičenie jogy, aby ste mohli čo najskôr zaľahnúť, potom je to chyba. Dostávate sa tým do bludného kruhu, pretože nadchádzajúcu noc budete mať narušený spánok. Fyzická námaha navyše vďaka svojmu energizujúcemu účinku umožňuje bojovať proti únave.

„Šport a fyzická aktivita vôbec zlepšujú kvalitu spánku a regulujú vnútorné biologické hodiny,“ hovorí neurobiologička Joëlle Adrienová, ktorú citoval francúzsky denník Le Figaro.

Ste zavalení prácou a vynechávate obed a namiesto toho zhltnete nejaký ten sendvič? Ak to tak robíte a cítite, že vám chýba energia, nemusíte hľadať ďalej. Spojte zdravú výživu s dobrou životnou hygienou. Vyberajte si potraviny bohaté na horčík a vlákninu. Na obed si dávajte ryby s nenasýtenými mastnými kyselinami omega 3, strukoviny, ovocie a celozrnné potraviny. Večer sa najedzte len ľahko, aby ste uľahčili trávenie.

Ďalšou príčinou, prečo pociťujete neustálu únavu, môže byť nedostatok tekutín. „Telo denne stráca liter a pol vody. Ak túto stratu nenahradíme, svaly sa ľahšie sťahujú a bunková výmena nepostupuje dobre, čo organizmus unavuje,“ vysvetľuje lekárka a nutričná ​​poradkyňa Nina Cohenová-Koubiová.

Môže vám tiež chýbať železo alebo horčík. Dôvody sú mnohokrát nečakané. „Nadmerné popíjanie čaju napríklad môže zabrániť vstrebávaniu železa. Jeho nedostatok môžu pocítiť aj ženy, ktoré trpia silnou menštruáciou. Okrem únavy môže viesť nedostatok železa k syndrómu nepokojných nôh, ktorý narušuje spánok,“ upozorňuje Adrienová. Železo možno doplniť konzumáciou strukovín, červeného mäsa a sušeného ovocia. Únavu a stres môže vysvetľovať aj nedostatok horčíka. Chýbajúcu energiu môžete čerpať z horkej čokolády a strukovín.

Chýba vám energia, pretože ste obklopení ľuďmi, ktorí sú na tom zle? Dištancujte sa od zatrpknutého kolegu, ktorý si s vami chce vypiť kávu. „Mozog obsahuje takzvané zrkadlové neuróny, ktoré napomáhajú tomu, že sa vedľa človeka v plnej forme cítime lepšie, ale naopak sa cítime zle, keď sme obklopení ľuďmi, ktorí si len sťažujú,“ varuje Cohenová-Koubiová.

Môžete mať tiež nedostatok vitamínu D, ktorý je v našom tele prítomný, ale aktivuje sa len pôsobením slnka. Práve tento vitamín posilňuje náš imunitný systém a udržuje nás vo forme.

Biologický rytmus je ovplyvňovaný prirodzeným svetlom. Je normálne, že únavu cítime na jeseň a v zime. Aby sme aspoň trochu načerpali vitamín D, dávajme prednosť tučným rybám.

Možno tiež trpíte sezónnym poklesom nálady z dôvodu postupného ubúdania prirodzeného svetla. Prírodné ultrafialové lúče stimulujú produkciu endorfínu, teda hormónu šťastia. Na jeseň nám ale začnú chýbať. Pochmúrna nálada väčšinou začína v októbri a rovnako ako prišla, tak v marci aj odíde. Sú však prostriedky, ako sa splínu brániť, najmä luminoterapia.

Možno tiež pijete príliš veľa alkoholu. Len výnimočne odmietnete pohárik po práci alebo medzi priateľmi. Radšej si ale dajte pohárik ovocnej šťavy. „Kvalita spánku sa prirodzene zhoršuje s vekom, a čím sme starší, tým sme citlivejší na alkohol. Ten síce pomáha zaspať, ale potom je spánok ľahší a prerušovaný,“ upozorňuje Adrienová.

#životný štýl #vyčerpanie #únava #spánok #cvičenie #človek #chronická únava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku