Aký je rozdiel medzi španielskou chrípkou a COVID-19

Španielska chrípka z roku 1918 so svojimi 50 miliónmi mŕtvych vo svete medzi modernými pandémiami jednoznačne dominuje.

22.03.2020 08:41
španielska chrípka Foto:
Španielska chrípka zabíjala masovo.
debata (5)

Možno ju však porovnávať so súčasnou pandémiou? Keď francúzsky prezident Emmanuel Macron oznamoval opatrenia na boj proti koronavírusu, hovoril o „najťažšej zdravotnej kríze za posledných sto rokov“. Narážal pritom práve na španielsku chrípku, ktorá v rokoch 1918 až 1919 vo Francúzsku usmrtila 240 000 až 250 000 ľudí, píše agentúra AFP.

Pokiaľ ide o bilanciu, nemajú obe pandémie nič spoločné: pred sto rokmi zomreli na piatich kontinentoch milióny ľudí, zatiaľ čo teraz to je zatiaľ niečo vyše desať tisíc. Avšak ani vírusy spôsobujúce tieto ochorenia nie sú rovnaké.

Kontext je zásadne odlišný, zdôrazňuje Freddy Vinet z Univerzity Paula Valéryho v Montpellier, ktorý v roku 2018 publikoval knihu o histórii španielskej chrípky.

Podstatný rozdiel je v tom, že španielska chrípka stála v tieni správ z prvej svetovej vojny a vojna bola hlavnou témou novín. Pri koronavíruse je to opačne, konštatuje tento expert na prírodné katastrofy a riziká.

Postoj štátov sa tiež silne líši. Pri prvej vlne epidémie v máji a júni 1918 v Európe vlády, zamestnané inými problémami, neprikladali problému zvláštny význam.

Vo Francúzsku si úrady uvedomili závažnosť situácie až na jeseň 1918, kedy epidémia dosiahla vrchol. Boli prijaté opatrenia, ako bolo uzatváranie verejných miest, ale tie sa aplikovali rôzne.

„Bolo toľko chorých, že už neboli žiadni pracovníci ani materiál, aby sa verejné miesta dezinfikovali,“ vysvetľuje Vinet.

Francúzsku armádu epidémia silne rozložila. S rovnakým problémom sa ale stretávali všetky krajiny, a tak sa súdilo, že na vojnu nemala rozhodujúci vplyv.

Jediné účinné karantény fungovali na odľahlých ostrovoch, ako bola Západná Samoa, kde bola americká armáda. To bolo jedno z mála miest, ktorým sa nákaza vyhla.

Pôvod epidémie, zistenej prvýkrát v marci 1918 v Spojených štátoch, zostáva nejasný. Mohla vyjsť z Číny, rovnako ako súčasná pandémia COVID-19. Žiadny dôkaz však túto teóriu nepotvrdil.

Epidémia pred sto rokmi vďačí za svoj prívlastok najmä tomu, že španielska tlač bola medzi prvými, kto o chorobe v máji 1918 v Európe informoval.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #vírus #španielska chrípka #koronavírus #Covid-19