Vedci tvrdia, že hromadné testovanie zastavilo epidémiu choroby COVID-19

Mestečko Vo, kde zaznamenali prvú obeť pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 v Taliansku, sa stalo objektom prípadovej štúdie, ktorá naznačuje, ako by vedci mohli neutralizovať šírenie choroby COVID-19 spôsobovanej koronavírusom.

22.03.2020 17:40
covid Foto:
Nový koronavírus COVID-19.
debata (4)

Vedecká štúdia, ktorú vypracovala univerzita v Padove s pomocou regiónu Benátsko a Červeného kríža, spočívala v testovaní všetkých 3 300 obyvateľov mestečka vrátane asymptomatických ľudí. Cieľom bolo študovať prirodzenú históriu vírusu, dynamiku prenosu a ohrozené kategórie.

Vedci vysvetlili, že testovali obyvateľov mestečka dvakrát a že svojím výskumom dospeli k zisteniu, že rozhodujúcu úlohu pri šírení koronavírusovej epidémie majú asymptomatickí ľu­dia.

Na začiatku štúdie – 6. marca – bolo vo Vo infikovaných najmenej 90 ľudí. Momentálne už nie sú žiadne nové prípady.

„Podarilo sa nám to tu zastaviť, pretože sme identifikovali skryté infekcie a izolovali ich,“ uviedol pre Financial Times Andrea Crisanti, špecialista na infekcie na britskej univerzite Imperial College London, ktorý sa zúčastnil na projekte v mestečku Vo. „To je ten rozdiel,“ zdôraznil.

Výskum umožnil identifikáciu najmenej šiestich asymptomatických ľudí, ktorí pritom mali pozitívne testy na COVID-19. „Keby títo ľudia neboli objavení,“ podľa vedcov by pravdepodobne nevedomky nakazili ostatných obyvateľov mestečka.

„Percento infikovaných ľudí, aj keď asymptomatických, je v populácii veľmi vysoké,“ napísal v liste adresovanom talianskym úradom Sergio Romagnani, profesor klinickej imunológie na univerzite vo Florencii. „Izolácia asymptomatík je nevyhnutná na kontrolu šírenia vírusu a závažnosti choroby,“ apeloval.

V Taliansku je veľa odborníkov i starostov, ktorí sa usilujú o vykonanie hromadných testov u obyvateľov, a to vrátane asymptomatických.

„Test nikomu neublíži,“ uviedol najvyšší predstaviteľ regiónu Benátsko Luca Zaia, ktorý podniká kroky na to, aby bol testovaný každý jednotlivý obyvateľ Benátska. Zaia označil Vo za „najzdravšie miesto v Taliansku“. „Je to dôkaz toho, že systém testovania funguje,“ dodal.

„Tu (vo Vo) boli prvé dva prípady. Testovali sme všetkých, aj keď nám experti povedali, že to bola chyba,“ vyhlásil Zaia. Dodal, že šlo o vyše 3000 testov, na základe ktorých sa našlo „66 pozitívnych (ľudí), ktorých sme izolovali na 14 dní“. Po uplynutí karantény malo pozitívne testy šesť ľudí.

Kritici však upozorňujú, že hromadné testovanie je problém nielen pre jeho vysoké náklady – každá testovacia súprava stojí 15 eur, ale aj z hľadiska jeho zorganizovania.

Zástupca Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Ranieri Guerra zopakoval, že „generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus nalieha na čo najväčšie zvýšenie identifikácie a diagnostiky podozrivých prípadov a symptomatických kontaktov potvrdených prípadov.“ V súčasnosti WHO nenavrhuje odporúčanie na vykonanie hromadného skríningu, dodal Guerra.

Massimo Galli, profesor infekčných chorôb na Milánskej univerzite a riaditeľ infektologického ústavu v Nemocnici Luigiho Sacca v Miláne, podľa Guardianu tiež varoval pred uskutočňovaním hromadných testov na asymptomatickej populácii, lebo sa môžu ukázať ako zbytočné.

„Nákazy sa nanešťastie neustále vyvíjajú,“ povedal Galli Guardianu. „Muž, ktorému dnes vyjde negatívny test, môže zajtra ochorieť,“ upozornil.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #vírus #pandémia #koronavírus #Covid-19
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy