WHO: Objavili sa "povzbudivé náznaky", čo sa týka šírenia koronavírusu

26.03.2020 14:31
koronavírus extra
Ilustračné foto. Autor:

Európsky úrad Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo štvrtok uviedol, že zaznamenal "povzbudivé náznaky", keďže Taliansko hlásilo nižšiu mieru nárastu počtu prípadov nákazy novým koronavírusom. Píše o tom agentúra AFP.

„Hoci situácia zostáva veľmi vážna, začíname pozorovať niektoré povzbudivé náznaky. V Taliansku, ktoré má najvyšší počet prípadov v tomto regióne, práve zaznamenali o niečo nižšiu rýchlosť šírenia nákazy, aj keď je stále príliš skoro povedať, že pandémia v tejto krajine vrcholí,“ konštatoval regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge na tlačovej konferencii.

V Európe zatiaľ zaznamenali viac ako 220.000 prípadov ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2, pričom 11.987 ľudí mu podľahlo, informoval európsky úrad WHO.

Znamená to, že šesť z každých desiatich prípadov nákazy a sedem z desiatich úmrtí hlásili v Európe. Počet prípadov nákazy na celom svete prekročil 400 000.

Mnohé európske krajiny prijali v čase šírenia koronavírusu prísne obmedzenia vrátane karanténnych opatrení a uzavretia podnikov a hraníc, ako aj zhromažďovania sa na verejnosti vo väčšom počte.

Podľa Klugeho sa bude čoskoro dať určiť, do akej miery majú takéto opatrenia účinok. Upozornil však vlády a obyvateľov, aby si uvedomili „novú realitu“ vytvorenú pandémiou a pripravili sa na jej dlhodobý vplyv. „Nebude to šprint, ale maratón,“ dodal Kluge.

#vírus #pandémia #koronavírus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku