WHO: Covid-19 je desaťkrát smrteľnejší ako prasacia chrípka

Ochorenie Covid-19 spôsobené novým koronavírusom je desaťkrát smrteľnejšie ako takzvaná prasacia chrípka či chrípka A (H1N1), ktorá sa koncom marca 2009 objavila v Mexiku.

13.04.2020 21:34
Covid-19 / Ochranný oblek / Ochranné lôžko / Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (25)

Podľa agentúry AFP to uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a vyzvala krajiny, aby spomalili uvoľňovanie prísnych opatrení.

„Údaje z niekoľkých krajín nám dávajú jasný obraz vírusu, toho, ako sa správa a ako ho zastaviť. Vieme, že covid-19 sa šíri rýchlo. Vieme, že je desaťkrát smrteľnejší ako vírus, ktorý spôsobil chrípkovú pandémiu v roku 2009,“ uviedol šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnej tlačovej konferencii v Ženeve.

Prasacia chrípka si v rokoch 2009 až 2010 vyžiadala asi 18 500 obetí. Šírenie koronavírusu, ktorému podľahlo už 115 000 ľudí, tak bude podľa šéfa WHO možné úplne zastaviť iba „účinnou a bezpečnoou“ vakcínou.

„Éra globalizácie znamená, že riziko opätovného zanesenia a prepuknutia Covid-19 bude trvať. Nakoniec bude k úplnému zastaveniu prenosu nutné vyvinúť účinnú a bezpečnú vakcínu,“ uviedol. Poznamenal, že európske štáty, ktoré zvažujú postupne uvoľňovať opatrenia, by mali v prvom rade myslieť na ochranu zdravia obyvateľstva a doplnil, že akékoľvek uvoľňovanie musí byť pomalé a kontrolované.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #WHO #prasacia chrípka #koronavírus #Covid-19