Ľudia začali pred 10-tisíc rokmi v Amazónii pestovať plodiny

17.04.2020 19:18

V odľahlých oblastiach na severe súčasnej Bolívie pred približne desaťtisíc rokmi ľudia pestovali rôzne plodiny.

Zistil to medzinárodný tím vedcov, ktorý tvrdí, že obyvatelia si upravovali územia divokej Amazónie, vytvorili tisíce umelých ostrovov a pestovali tekvice, maniok alebo kukuricu.

Odborníci predtým našli dôkazy o tom, že plodiny pestovali v tomto období na štyroch miestach na Zemi. V Číne to bola ryža, na Blízkom východe obilniny, v Strednej Amerike a Mexiku kukurica a v Andách zemiaky a mrlík. Teraz k nim však pridali piaty región, ktorým sa stal Llanos de Moxos na juhozápade Amazónie. Táto oblasť je prevažne savanou, no nachádzajú sa na nej vyvýšené plochy s pôdou, kde v súčasnosti rastú stromy.

Určité obdobie roka sú tieto oblasti zaplavené, no „ostrovy so stromami“ ležia nad hladinou vody. Ľudia tam vytvorili približne 4700 takýchto ostrovov. Vedci preskúmali zhruba 30 z nich s cieľom zistiť, či tam aj niečo pestovali. Objavili malé častice kremeňa nazývané fytolity, ktoré sa tvoria vo vnútri buniek rastlín. Tvar týchto častíc sa mení v závislosti od toho, z akej rastliny pochádzajú. Podarilo sa im teda získať dôkazy o tom, že tam pred 10 350 rokmi pestovali maniok, pred 10 250 rokmi tekvicu a pred 6 850 rokmi kukuricu.

„Je to naozaj prekvapivé. Toto je Amazónia, pred niekoľkými rokmi sme si mysleli, že je tu panenský prales, nedotknuté prostredie. Teraz sme našli dôkazy o tom, že tam pred 10 500 rokmi žili ľudia a že sa venovali kultivácii,“ vyjadril sa vedúci projektu Umberto Lombardo zo švajčiarskej Univerzity v Berne.

Tamojší obyvatelia zrejme konzumovali aj sladké zemiaky, arašidy, ryby alebo veľké bylinožravce. Vedci tvrdia, že ich štúdia je ďalším príkladom globálneho dopadu environmentálnych zmien v dôsledku otepľovania Zeme na konci poslednej doby ľadovej.

„Je na tom zaujímavé, že máme ďalší dôkaz o tom, že domestikácia sa začala na začiatku holocénu, keď tu nastala zmena klímy po skončení doby ľadovej,“ uviedol Lombardo a dodal, že ľudia po celom svete sa začali venovať kultivácii približne v rovnakom období.

#Stromy #plodina #pestovanie #ľudia #amazónia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku