Koronavírus je oveľa rozšírenejší ako sme si mysleli, tvrdia americkí vedci

Koronavírusom je nakazených 50- až 85-krát viac ľudí, než ako ukazujú oficiálne čísla, varujú americkí vedci. V minulých týždňoch testovali 3 330 náhodne vybraných Američanov.

19.04.2020 00:05
covid7 Foto:
Ilustračné foto.
9

Nákaza koronavírusom je v populácii omnoho rozšírenejšia ako sa nám zdá z počtu ľudí, u ktorých sa pri bežnom testovaní doteraz potvrdila jeho prítomnosť. Tvrdia to vedci zo Stanford University v americkej Kalifornii, podľa ktorých je koronavírusom nakazených 50– až 85-krát viac ľudí, než ako ukazujú oficiálne čísla. Štúdia, ktorej výsledky zverejnili v piatok a ešte neprešla tradičným pripomienkovaním zo strany iných vedcov, pracuje s výsledkami testov na prítomnosť protilátok proti koronavírusu, ktoré americká vedci vykonali na vzorke 3 330 náhodne vybraných zdravých obyvateľov kalifornského okresu Santa Clara.

Podľa britského denníku The Guardian ide o prvú podobnú štúdiu na takto rozsiahlej vzorke. Jej výsledky sú priam šokujúce – zatiaľ čo v čase zberu dát bolo totiž v okrese Santa Clara „oficiálne“ nakazených len 1 094 ľudí a päťdesiati zomreli, keď sa výsledky štúdie vztiahnu na celú populáciu okresu, reálny počet pravdepodobne nakazených ľudí nám stúpne na 48-tisíc až 81-tisíc.

Podľa Guardianu niektorí vedci štúdiu interpretujú ako náznak, že sme už možno blízko štádia, keď populácia získa takzvanú kolektívnu imunitu na koronavírus.

Podľa amerického epidemiológa Arthura Reingolda, ktorý sa na tejto štúdii nepodieľal, by to však bola veľmi zbrklá interpretácia. Nevieme podľa neho totiž s istotou ani to, či a na ako dlho dokážu protilátky človeka pred koronavírusom uchrániť.

Navyše, aj ak by výsledky štúdie boli reprezentatívne a platné nielen na obyvateľov okresu Santa Clara, znamenalo by to, že koronavírus majú tri percentá populácie. Na získanie kolektívnej imunity by pritom bolo potrebné, aby sa koronavírusom nakazilo a následne z neho vyliečilo viac ako 50 percent populácie.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
9 debata chyba
Viac na túto tému: #vírus #populácia #nákaza #koronavírus #Covid-19