Niektoré deti s koronavírusom vykazujú neobvyklé a nebezpečné príznaky

Prípady zaznamenali vo Veľkej Británii, Taliansku i Španielsku.

29.04.2020 06:26
2019-nCoV, koronavírus, korona, vírus, Foto:
Koronavírus 2019-nCoV.
debata (3)

Britská Národná zdravotná služba (NHS) vyšetruje neobvyklú a nebezpečnú reakciu u detí, ktorá môže súvisieť s koronavírusom. Prípady sa objavili na jednotkách intenzívnej starostlivosti v Londýne a iných častiach Británie, kde liečili niekoľko vážne chorých detí s neobvyklými príznakmi, ako napríklad viacerými zápalmi v tele a tiež symptómami podobnými chrípke. Niektoré z detí, nie všetky, mali pozitívny test na koronavírus.

Predstaviteľ NHS Stephen Powis uviedol, že správy o zvláštnych prípadoch dostali počas uplynulých dní a vyzvali svojich odborníkov, aby sa problémom začali okamžite zaoberať. NHS sa obáva, že príznaky môžu súvisieť s koronavírusom alebo s inou, zatiaľ neidentifikovanou infekciou.

Mladí pacienti boli vážne chorí a mali podobné príznaky, ako napríklad vysokú telesnú teplotu, nízky krvný tlak, vyrážky alebo ťažkosti s dýchaním. Niektorí mali aj gastrointestinálne ťažkosti – bolesť brucha, zvracanie alebo hnačku, a tiež abnormálne výsledky testov krvi alebo zápal v oblasti srdca. Experti uviedli, že opísaný zdravotný stav zodpovedá vyčerpaniu organizmu, ktorý sa snaží bojovať proti infekcii. Upozornili, že v takýchto prípadoch je potrebná okamžitá liečba.

Nazima Pathan z oddelenia Pediatrickej intenzívnej starostlivosti v Cambridgei a jej kolegovia v Španielsku a Taliansku zaregistrovali u detí podobné prípady. Zástupcovia NHS potvrdili, že v krajine zatiaľ vedia o menej ako 20 prípadoch, keď lekári zaznamenali asociáciu. Prípady v súčasnosti skúmajú.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #deti #pandémia #koronavírus #Covid-19