Vedci objavili protilátku, ktorá dokáže neutralizovať nový koronavírus

06.05.2020 07:38
virus2
Ilustračné foto. Autor:

Vedci v Holandsku v rámci laboratórnych testov identifikovali protilátku, ktorá môže zabrániť novému koronavírusu, aby infikoval zdravé bunky.

Podľa vedcov by to mohlo pomôcť pri vývoji liečby ochorenia COVID-19, uviedla agentúra AFP.

Podľa štúdie uverejnenej v pondelok (4. mája) v časopise Nature Communications, sa protilátke podarilo neutralizovať nový koronavírus. Výskum sa zameriaval na protilátky vyvinuté na boj proti chorobe SARS v rokoch 2002–04, ktorú tiež spôsoboval koronavírus. Vedci identifikovali jednu protilátku, ktorá bola účinná aj proti súčasnému vírusu, SARS-CoV-2.

Vedci z Utrechtskej univerzity, Erasmus Medical Center a globálnej biofarmaceutickej spoločnosti Harbor BioMed (HBM) to označili za „prvý krok k vývoju plne ľudskej protilátky na liečenie alebo prevenciu“ COVID-19.

Odborníci však varujú, že kým bude jasné, či je táto protilátka účinná, je treba vykonať ešte veľa práce. „To, že sme našli protilátku, ktorá neutralizuje vírus v Petriho miske v laboratóriu, ešte neznamená, že môžeme očakávať rovnakú reakciu aj u pacientov,“ upozornil lekár James Gill z Warwick Medical School. Objav však považuje za „veľmi sľubný“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vírus #vedci #protilátka #koronavírus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku