Letné horúčavy majú len malý vplyv na šírenie koronavírusu

Vyššie letné teploty pandémiu nového koronavírusu SARS-CoV-2 nezastavia. Ako totiž vyplýva zo štúdie vedcov z univerzity v Princetone v americkom štáte New Jersey zverejnenej v odbornom časopise Science, horúčavy a zvýšená vlhkosť ovzdušia ovplyvňujú šírenie koronavírusu len v malej miere.

20.05.2020 07:11
covid6 Foto:
Ilustračné foto.

Informoval o tom na svojej stránke rakúsky verejnoprávny telerozhlas ORF. Vplyv klimatických podmienok na pôvodcu nového koronavírusu je malý, tvrdí tím výskumníkov na čele s environmenta­listkou Rachel Bakerovou.

Hoci má vysoká vlhkosť vzduchu vplyv na šírenie iných koronavírusov, ako aj chrípky, v prípade koronavírusu SARS-CoV-2 je rozhodujúca chýbajúca kolektívna imunita.

Uvedenú tézu podporuje aj vývoj pandémie ochorenia COVID-19 v teplejších krajinách, ako napríklad v Brazílii, Ekvádore či v Austrálii. „Zdá sa, že klíma nemá v súčasnosti na šírenie (nového koronavírusu) vplyv,“ uviedla Bakerová.

Autori štúdie zverejnenej v odbornom magazíne Science vychádzajú z toho, že počasie bude mať rozhodujúci vplyv na šírenie koronavírusu len po tom, ako bude voči nemu imúnna veľká časť obyvateľstva a COVID-19 sa stane sezónnym ochorením. Tento princíp je možné pozorovať aj pri prechladnutí spôsobenom inými druhmi koronavírusu, ktoré sa objavujú najmä v zime mimo tropických oblastí, vysvetlil spoluautor štúdie Bryan Grenfell.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #vírus #vedci #teplo #leto #koronavírus #horúčavy #Covid-19