Unikátny prístroj zdvojnásobí testovanie

Biomedicínske centrum SAV sa do testovania na ochorenie COVID-19 zapojilo dobrovoľne už 18. marca ako prvý externý subjekt v úzkej spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR. V súčasnosti otestujú virológovia v rámci maximálnej dennej kapacity 368 vzoriek.

20.05.2020 11:39
Koronavírus / Zdravotníčka / Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (1)

Toto číslo sa však už v najbližších dňoch zdvojnásobí vďaka špecializovanému prístroju. Vedci tak budú môcť efektívne otestovať niekoľko desiatok tisíc vzoriek v kratšom čase pri zapojení menšieho počtu pracovníkov.

„Zrýchlenie a zefektívnenie testovania pomocou spomínaného špecializovaného prístroja spočíva v tom, že väčšiu časť procesu RNA extrakcie z klinických vzoriek prevezme stroj. Vďaka tomu prebehne proces rýchlejšie, bez rizika chýb a absolútne štandardizovane. Zároveň tým budú odbremenení naši pracovníci, ktorí počas behu prístroja už môžu pripravovať ďalšie vzorky alebo následné kroky celého procesu. Vo výsledku sa teda zvýši nielen rýchlosť procesu RNA extrakcie, ale aj naša celková testovacia kapacita,“ vysvetľuje Boris Klempa, vedúci Oddelenia ekológie vírusov BMC SAV.

Procedúra testovania vzoriek sa uskutočňuje v dvoch fázach, pričom prvá z nich – izolácia vírusovej RNA zo vzorky výteru z nosohltana sa realizuje manuálne a druhá fáza – reverzná transkripcia RNA na DNA s následnou PCR reakciou sa už odohráva v špecializovanom prístroji. Práve manuálne spracovanie vzoriek a izolácia vírusovej RNA sú časovo veľmi náročné a predstavujú limitáciu pre navýšenie počtu testovaných vzoriek. Ako súčasť daru boli k prístroju zakúpené aj potrebné reagencie na izoláciu vírusovej RNA, ktoré sú v súčasnosti tiež nedostatkovým tovarom.

„Jedným z najúčinnejších spôsobov boja proti koronavírusu je rozsiahle testovanie. Detekcia vírusu je ale technicky komplikovaná a manuálne náročná operácia, pozostávajúca okrem iného z izolácie vírusovej RNA. S využitím moderných prístrojov a izolačných súprav sa tento proces stáva nielen jednoduchší, rýchlejší, ale hlavne spoľahlivejší. Vďaka štedrej finančnej pomoci Slovenskej sporiteľne bolo možné zakúpiť najmodernejšiu technickú infraštruktúru na izoláciu RNA, čím sa nielen výrazne zefektívni testovací proces, ale aj posilní postavenie Biomedicínskeho centra SAV ako medzinárodne uznávaného pracoviska v oblasti virológie. Dar Slovenskej sporiteľne je mimoriadne cenný tak jeho rozsahom, ako aj tým, že bol poskytnutý flexibilne a nebyrokraticky práve vtedy, kedy to Slovensko akútne potrebuje,“ uvádza Róbert Mistrík z permanentného krízového štábu.

„Slovensko na zodpovedný reštart života ľudí a ekonomiky potrebuje v najbližších mesiacoch veľa testovať. Verím, že vďaka novému špeciálnemu prístroju, ktorý v týchto dňoch začína používať Slovenská akadémia vied, sa to úspešne podarí.

Napriek tomu, že v súčasnosti je epidemiologická situácia na Slovensku priaznivá, testovanie ako prostriedok kontroly nad infekciou bude treba vykonávať dlhodobo. Aj po skončení súčasnej epidemickej situácie bude prístroj efektívne využívaný v rámci virologického výskumu, ktorého cieľom bude zvyšovanie našej pripravenosti na nové infekcie spôsobené vynárajúcimi sa vírusmi.

Zdroj: SAV

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #testovanie #koronavírus #Covid-19