Štúdia ukázala, že koronavírus cirkuloval v Taliansku už vo februári

20.05.2020 21:20
covid7
Ilustračné foto. Autor:

Štúdia vzoriek krvi od darcov ukázala, že 4,6 percenta z nich malo vytvorené protilátky proti vírusu už na začiatku epidémie.

Štúdia milánskej polikliniky naznačuje, že koronavírus cirkuloval v krvi od darcov bez symptómov už skôr, než v krajine 21. februára v meste vzdialenom asi hodinu od Milána potvrdili prvý prípad domáceho prenosu nákazy.

Štúdia vzoriek krvi od darcov ukázala, že 4,6 percenta z nich malo vytvorené protilátky proti vírusu už na začiatku epidémie. Výskumníci dospeli k záveru, že iba 1 z 20 asympto­matických prenášačov si vytvoril imunitu, čo „jasne ukazuje, že skupinová imunita ostáva v nedohľadne“. Percento sa zvýšilo na 7 začiatkom apríla, keď už v Taliansku platili prísne opatrenia.

Výskumníci analyzovali náhodné vzorky krvi z 8. februára až 24. apríla od 800 darcov. V miestnej poliklinike sa nachádza transfúzne centrum s viac než 40-tisíc darcami ročne.

Všetci darcovia, ktorých otestovali pozitívne, vykazovali zmeny v počte buniek a lipidových profilov, čo by mohlo poskytnúť vodítka k identifikovaniu asymptomatických prenášačov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vírus #prenos nákazy #krv #koronavírus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku