Vedci testujú ibuprofén ako možný liek proti koronavírusu

Britskí vedci uskutočňujú testy s cieľom zistiť, či by ibuprofén mohol pomôcť pacientom s koronavírusom.

04.06.2020 12:03
ibac 2x Foto:
debata (35)

Tím odborníkov z londýnskych nemocníc Guy's Hospital, St Thomas' Hospital a univerzity King's College veria, že liek, ktorý je protizápalový a účinný proti bolesti, by mohol odstraňovať aj problémy s dýchaním. Zároveň dúfajú, že táto lacná liečba by mohla pacientov zbaviť napojenia na pľúcne ventilácie.

V rámci testov dostane polovica pacientov ibuprofén spolu s bežnou liečbou. Využijú pritom špeciálnu formu lieku, nie tabletky, ktoré si ľudia bežne kupujú. Niektorí ľudia už tento liek vo forme lipidovej kapsuly užívajú na ochorenia ako artritída.

Štúdie uskutočnené na zvieratách naznačujú, že by mohol liečiť syndróm akútnej dychovej tiesne (ARDS) – jednu z komplikácií ťažkého postihnutia koronavírusom. „Potrebujeme spraviť testy, aby ukázali, že dôkazy sa skutočne zhodujú s tým, čo očakávame, že sa stane,“ uviedol profesor Mitul Mehta, člen tímu King's College London.

Na začiatku pandémie panovali isté obavy, že ibuprofén by mohol byť pre pacientov s miernymi prejavmi ochorenia zlý a zhoršiť infekciu, preto namiesto neho odporúčali radšej paracetamol. Bližší výskum však ukázal, že rovnako ako paracetamol aj ibuprofén je v prípade koronavírusu bezpečný. Oba lieky vedia znížiť teplotu a pomôcť s príznakmi podobnými chrípke.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #liečba #vedci #výskum #ibuprofén #koronavírus #Covid-19
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy