Talianka počas operácie mozgu pripravovala olivy

10.06.2020 17:51
mozog, mozgová príhoda,
Ilustračné foto. Autor:

Lekári už žiadali pacientov, aby počas operácie mozgu hrali na husle či na gitaru, zatiaľ však neexistuje žiadny záznam o tom, že by niekto na operačnom stole plnil olivy.

Presne to robila 60-ročná Talianka, keď jej odstraňovali nádor z ľavého temporálneho laloku.

Neurochirurg Roberto Trignani z nemocnice v talianskom meste Ancona uviedol, že dva a pol hodiny trvajúca operácia sa podarila „veľmi dobre“. Jeho pacientka pripravila v priebehu jednej hodiny 90 olív.

Ľavý temporálny lalok je zodpovedný za reč, pamäť a pohyb pravej časti tela. Lekár pre tlačovú agentúru Ansa vysvetlil, že metóda operovania pri vedomí „umožňuje monitorovať pacienta počas práce a kalibrovať zákroky“.

Trignani, ktorý bol súčasťou 11-členného zdravotníckeho tímu, už uskutočnil v posledných rokoch asi 60 operácií mozgu na pacientoch pri vedomí. Jeden pacient v Ancone dostal napríklad za úlohu sledovať kreslené seriály. Príprava plnených olív z Ascoly, špeciality regiónu Marky, je však oveľa komplikovanejšia, pripomínajú talianske médiá.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pacientka #operácia #nádor na mozgu #nádor
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku