Vývojár upozornil na poškodenie zraku následkom používania okuliarov pre virtuálnu realitu

Okuliare pre virtuálnu realitu môžu poškodiť zrak. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter o tom informoval vývojár softvéru Danny Bittman, ktorý sa venoval projektu štyri roky a poškodenie spozoroval sám na sebe.

13.06.2020 10:00
up-po-12 hore 4x Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

„Po troch rokoch som navštívil očného lekára. Mám obavy z budúceho používania okuliarov pre virtuálnu realitu. Vyskytol sa u mňa problém konvergencie očí, čo je ako dyslexia,“ uviedol s tým, že podľa lekára sú dôvodom práve spomínané okuliare. Bittman objasnil, že zariadenie používal aj šesť hodín denne v približne 30-minútových intervaloch.

Britské Združenie optometristov vyhlásilo, že zatiaľ nemá žiadne dôkazy o tom, že by okuliare pre virtuálnu realitu spôsobili trvalé poškodenie zraku. „Zatiaľ nemáme žiadne dôkazy, že by prístroj zapríčinil trvalé poškodenie zraku u detí alebo dospelých. Existujú štúdie, ktoré sa zamerali na krátkodobé používanie zariadení, no tieto nepreukázali žiadne poškodenie,“ povedala pre BBC zástupkyňa združenia Ceri Smith-Jaynes. „Niektorí ľudia však trpia dočasnými symptómami, akými sú nevoľnosť, suché a podráždené oči, bolesť hlavy alebo únava zraku,“ dodala.

„Ak strávite celý deň bez prestávky vo virtuálnej realite, potom budete potrebovať prispôsobiť sa svetlu a inému vizuálnemu prostrediu v reálnom svete. Odporúčala by som spraviť si každú hodinu päť až desaťminútovú prestávku a využiť ju na pohyb, pozeranie sa von oknom alebo na krátku prechádzku,“ uviedla Smith-Jaynes.

Firma Oculus sa vyjadrila, že len jeden zo 4000 ľudí môže spozorovať „závraty, záchvaty, očné alebo svalové mykanie“. Takýmto ľuďom odporúča okamžite prestať používať výrobok a navštíviť lekára.

Lekári v minulosti varovali, že virtuálna realita môže spôsobiť namáhanie očí, pretože mozog musí spracovať vizuálne podnety inak ako normálne. Na okuliare pre virtuálnu realitu sa sťažovali aj používatelia, ktorí opisovali závraty a nevoľnosť.

Existujú zariadenia pre virtuálnu realitu, ktoré navrhli na zlepšenie zraku. Start-up GiveVision vytvoril zariadenie SightPlus, ktorého cieľom je napraviť zrak u ľudí, ktorým sa zhoršil zrak „nad rámec opravy“. Prístroj premieta video reálneho sveta do konkrétnej časti sietnice. Klinické testy v Moorfields Eye Hospital ukázali, že zrak sa zlepšil u 59 z celkovo 60 pacientov.

debata chyba
Viac na túto tému: #okuliare #oko #virtuálna realita #zrak