Británia spustila najväčšiu genetickú štúdiu zameranú na chronický únavový syndróm

25.06.2020 07:00
horoba, depresia, liek, tabletky, stres, únava
Ilustračné foto. Autor:

Na výskum použijú vzorky DNA od 20-tisíc ľudí s myalgickou encefalomyelitídou.

Vo Veľkej Británii spustili najväčšiu genetickú štúdiu zameranú na chronický únavový syndróm. Projekt dostal zelenú po tom, ako mu Medical Research Council a National Institute for Health Research venovali 3,2 milióna libier (v prepočte približne 3,5 milióna eur).

Cieľom výskumu je objasniť dlhodobé pocity slabosti, o ktorých existuje málo informácií. Na štúdiu použijú vzorky DNA od 20-tisíc ľudí s myalgickou encefalomyelitídou. V Británii ňou trpí 250-tisíc ľudí a každý rok si vyžiada miliardy libier.

Jednotlivci pociťujú vyčerpanie, pričom im nepomáha ani spánok. Každý štvrtý vážne chorý pacient nedokáže opustiť svoj domov a často ani vstať z postele. K ďalším príznakom patria bolesť, mentálna hmla, precitlivenosť na svetlo a hluk, problémy s pamäťou a spánkom. Odborníci zatiaľ nepoznajú efektívnu liečbu. Dúfajú, že nová štúdia pomôže pri vývoji diagnostických testov a cielenej liečby odhalením malých rozdielov v DNA, ktoré môžu mať vplyv na riziko vzniku syndrómu a odhalia základnú príčinu tohto stavu.

Vzorky porovnajú s podobným počtom vzoriek zdravých ľudí. „Počas štúdie sa zameriame na rozdiely DNA, ktoré u človeka zvyšujú riziko ochorenia. Zvolili sme analýzu DNA, pretože rozdiely medzi chorými a zdravými ľuďmi musia odzrkadliť biologickú príčinu ochorenia,“ vyjadril sa vedúci výskumu Chris Ponting z University of Edinburgh.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výskum #vedci #veda #štúdia #DNA #chronický únavový syndróm
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku