Vedci prvýkrát zobrazili mikroskopom kapsule so živými bunkami

18.07.2020 13:42
Bunky-pod-mikroskopem
Bunky pod mikroskopom. Autor:

Elektrónové mikroskopy už viac ako deväťdesiat rokov slúžia vedcom ako vstupná brána do nanosveta.

Hlbšiemu poznaniu procesov v živých bunkách však často bránila predovšetkým krehkosť a nestálosť skúmaných vzoriek. Výskumníci z Ústavu prístrojovej techniky AV ČR v spolupráci so slovenskými kolegami vyvinuli metódu, ktorá posúva hranice možností elektrónovej mikroskopie pri výskume a vývoji citlivých vzoriek v prirodzenom stave. Unikátny postup, ktorý predstavili v odbornom časopise Ultramicroscopy, poslúži napríklad pri vývoji nových liekov.

Základom novo objavenej metódy je práca so špeciálne upraveným elektrónovým mikroskopom Erema využívajúcim vysoký tlak plynov vo vzorkovej komore. Tento optický prístroj dokázali vedci vďaka sérii výpočtov a experimentov nastaviť tak, aby mohli aj tie najcitlivejšie vzorky pozorovať v ich prirodzenom stave a získať presné, ničím neovplyvnené výsledky. Vďaka tomu sa podarilo vôbec prvýkrát v histórii zobraziť takzvané PEC kapsule, teda guľovité častice s priemerom asi jeden milimeter. Živé bunky vnútri kapsule produkujú čistú chemikáliu používanú napríklad pre výskum a vývoj nových antivirotík.

Tím výskumníkov zo skupiny environmentálnej elektrónovej mikroskopie Ústavu prístrojovej techniky AV ČR svojim objavom výrazne prispel k ďalšiemu rozvoju celej elektrónovej mikroskopie. „Ako jediní na svete sme teraz schopní robiť úplne unikátne vedecké experimenty zamerané na pozorovanie veľmi citlivých, v niektorých prípadoch aj živých vzoriek a tiež je skúmať v dynamicky sa meniacich podmienkach,“ vysvetľuje vedúci skupiny Vilém Neděla.

Samotná zobrazovacia metóda otvára vedcom z celého sveta úplne nové možnosti. Využitie by mohla nájsť napríklad v oblasti rastlinnej a živočíšnej biológie, pri výskume a vývoji nových liekov alebo v polymérnej chémii. „Môžeme skúmať vzorky, ktoré doteraz nebolo možné bez poškodenia v elektrónovom mikroskope vidieť alebo sa nevedomky zobrazovali poškodené, čo mohlo viesť k chybným vedeckým úvahám. Záujem o našu metódu je teraz taký veľký, že je potrebné naše laboratóriá rezervovať mnoho mesiacov dopredu,“ vyzdvihuje potenciál novej zobrazovacej metódy Vilém Neděla.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výskum #veda #nanotechnológia #mikroskop
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku