Vedci popísali spôsob, akým covid uniká pozornosti bunkovej imunity. Prispeje to k vývoju liekov

02.08.2020 08:30
Figure4_Dusan2
Autor:

Covid-19 zmenil životy miliónov, či skôr miliárd ľudí na celom svete. Túto chorobu spôsobuje SARS koronavírus 2 (SARS-CoV-2), ktorý patrí medzi RNA vírusy, teda používa RNA na uchovanie svojej genetickej informácie.

Aby sme mu mohli čeliť, musíme do detailov porozumieť štruktúre a funkcii jeho jednotlivých proteínov.

Jeden z mechanizmov, ktorými sa koronavírus snaží oklamať našu bunkovú imunitu a presvedčiť naše bunky, že vírusová RNA je neškodná, je inštalácia tzv. čapičky (zvláštnej štruktúry na začiatku RNA), vďaka které sa virusová RNA tvári ako ľudská RNA. Vírus tak môže infikovať ľudský organizmus a množiť sa v ňom.

Proces inštalácie čapičky katalyzuje koronavírusový proteín Nsp16 za spoluúčasti ďalšieho vírusového proteínu, Nsp10. Práve presnú štruktúru komplexu týchto dvoch proteínov sa teraz vďaka rentgenovej analýze podarilo zistiť a analyzovať vedcom pod vedením dr. Evžena Bouři a dr. Radima Nencky z Ústavu organickej chémie a biochémie AV ČR.

Vedci vďaka tomu identifikovali niekoľko zásaadných charakteristík proteínov Nsp16 a Nsp10, predovšetkým hlboký kaňon na povrchu proteínu, kde sa viaže vírusová RNA a inštaluje sa tam na nej čapička. Na tento kaňon môžu cieliť inhibítory potláčajúce aktivitu tohto proteínu a teda aj celého procesu inštalácie čapičky a v budúcnosti by tak mohli slúžiť ako lieky proti mnohým koronavírusom.

„Stovky vedeckých tímov sa snažili objasniť, ako vírus Covid-19 dokáže maskovať svoju RNA pred bunkovou imunitou. Nakoniec sa to podarilo dvom americkým tímom a nám v Prahe,“ vysvetľuje Evžen Bouřa, vedúci skupiny Štruktúrnej biológie membrán.

„Použili sme metódu rentgenovej analýzy, kde sme objasnili štruktúru zodpovedného vírusového enzýmu s inhibítorom.“

Výsledky svojej práce vedci publikovali v prestízom časopise Nature Communications.

Zdroj: Ústav organickej chémie a biochémie AV ČR.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výskum #vedci #RNA #koronavírus #genetická informácia #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku