Na univerzite v San Franciscu vyvinuli nosný sprej, ktorý by mohol nahradiť rúška

, 19.08.2020 07:32
Aero Nabs COVID19-aerosol-banner-image
Autor:

Molekula syntetickej látky sa údajne v nose dokáže prichytiť na vírus a následne spôsobiť jeho oslabnutie a zánik.

Mnoho vedcov a farmaceutických spoločností sa v období pandémie koronavírusu snaží nájsť účinnú vakcínu odolnú proti ochoreniu COVID-19. Ľuďom by však v budúcnosti mohol pomôcť taktiež iný druh lieku – špeciálny nosný sprej, ktorý vyvinuli na univerzite v San Franciscu. Tí tvrdia, že sprej je z hľadiska ochrany pred koronavírusom dokonca účinnejší ako rúška.

Sprej AeroNab obsahuje syntetické protilátky, ktoré údajne človeka ochránia pred nákazou COVID-19. Ako píše web TV Nova s odvolaním sa na ABC 7 News, ľuďom bude stačiť jedna dávka denne.

„Je to stabilná látka, takže nie je problém dať ju do obyčajného rozprašovača,“ poznamenal lekár Aashish Manglik, ktorý sa podieľa na vývoji lieku. „Domnievame sa, že takýto sprej bude omnoho účinnejší ako zakrývanie tváre rúškami. Kým nebude vakcína, mohol by pomôcť,“ nadviazal profesor biochémie Peter Walter.

Molekula spomenutej syntetickej látky sa údajne v nose dokáže prichytiť na vírus a následne spôsobiť jeho oslabnutie a zánik. Vedci sa momentálne snažia nájsť partnerov, aby mohli prípravok posunúť do fázy klinického testovania.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vírus #vedci #pandémia #nosný sprej #koronavírus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku