Látka v repelente na komáre môže chrániť pred koronavírusom

27.08.2020 07:15
komár, repelent, štipnutie
Ilustračné foto. Autor:

Látka z eukalyptu obsiahnutá v repelente na komáre čiastočne ničí nový koronavírus. Vyplýva to zo štúdie britského armádneho laboratória, ktorej predbežné závery zverejnila stanica Sky News.

Výťažok môže byť využitý predovšetkým ako doplnková ochrana pred koronavírusovou nákazou.

Televízia v apríli informovala, že britskí vojaci používajú repelent Mosi-Guard s obsiahnutou látkou citriodiol ako jedno z ochranných opatrení proti koronavírusu. Laboratórium DSTL odvtedy overovalo, či citriodiol – známy tým, že zabíja iné typy koronavírusov – poskytuje dodatočnú ochranu pred chorobou covid-19.

Námestník ministra obrany Jeremy Quin podľa denníka The Guardian uviedol, že výskum potvrdil, že sprej obsahujúci citriodiol „môže vírus zabiť“. Samotné laboratórium vydalo opatrnejšie vyjadrenie – test vykonaný na latexovej koži ošetrenej repelentom podľa neho preukázal „určitú nenávratnú stratu vírusu“. Časti vírusu sa podľa neho však po niekoľkých hodinách podarilo zotaviť.

Citriodiol sa získava z oleja vyrábaného z listov a vetvičiek eukalyptu. Britská armáda už pred zverejnením výsledkov štúdie vytvorila zásoby repelentu, ktorý podľa nej nemá žiadne vedľajšie účinky.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vírus #vedci #štúdia #repelent #koronavírus #eukalyptus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku