Steroidy účinne znižujú úmrtnosť na ochorenie COVID-19

04.09.2020 07:40
steroid
Autor:

Steroidy účinne znižujú úmrtnosť vážne chorých pacientov s ochorením COVID-19.

Potvrdzuje to analýza štúdií, ktorá v stredu vyšla vo vedeckom časopise Journal of the American Medical Association. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa výsledkov analýzy siedmych štúdií pod vedením Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa vďaka steroidom podarilo znížiť riziko smrti u kriticky chorých pacientov s koronavírusom až o tretinu, a to v porovnaní s bežnou liečbou alebo s použitím placeba.

Štúdie sa týkali 1703 vážne chorých pacientov z piatich kontinentov. Podľa výsledkov sú podobne účinné tri druhy kortikosteroidov – dexametazón, hydrokortizón alebo metylprednizolón -, čím sa rozširujú možnosti pre záchranu mnohých životov, informovala spravodajská televízia Sky News.

Experti však varujú, že steroidmi sa ochorenie COVID-19 nedá vyliečiť. Tieto lieky sa tradične používajú na tlmenie zápalov. Zápal sa často tvorí aj v pacientoch s koronavírusom, keď ich imunitný systém na vírus zareaguje prehnane, čo môže viesť k smrteľnému poškodeniu pľúc. Vďaka steroidom je tak možné predísť možnému úmrtiu spôsobenému zápalom v reakcii na infekciu novým koronavírusom.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#WHO #vírus #steroidy #koronavírus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku