Vyšetrenie PCR na COVID-19 nestanoví aj prítomnosť ľudskej DNA, infektológ reaguje na ďalší hoax

07.09.2020 21:44
korona hoax
Autor:

Ak by bolo pravdou, že PCR vyšetruje aj prítomnosť ľudskej DNA, bolo by podľa odborníka pozitívne u každého človeka, čomu protirečia tisícky negatívnych vyšetrení každý deň.

Nie je pravda, že vyšetrenie PCR na COVID-19 stanoví aj prítomnosť ľudskej DNA. Na sociálnej sieti to uviedlo ministerstvo zdravotníctva ako reakciu na šírenie ďalšieho hoaxu.

Infektológ z Kramárov Peter Sabaka vysvetlil, že metóda PCR je navrhnutá tak, aby reťazce, ktoré sa pri nej používajú, presne zapadli len do RNA vírusu SARS-CoV-2. „Ak by bolo pravdou, že PCR vyšetruje aj prítomnosť ľudskej DNA, bolo by pozitívne u každého človeka, čomu protirečia tisícky negatívnych vyšetrení každý deň,“ konštatoval.

Ako infektológ doplnil, vyšetrenie na koronavírus SARS CoV-2 sa realizuje hlavne výterom. Odoberie sa ním ster z nosa, ktorý obsahuje mŕtve odlúpené bunky sliznice a v nich sa hľadá nukleová kyselina vírusu. Nukleová kyselina zvaná RNA sa hľadá metódou PCR.

„Keďže pri metóde PCR sa používajú reťazce nukleovej kyseliny, ktoré presne zapadnú do RNA koronavírusu, dokážeme metódou PCR len prítomnosť vírusu SARS-CoV-2. Podobne ako jedným kľúčom otvoríme len jedny dvere,“ dodal Sabaka s tým, že metóda PCR sa používa už dlhé roky ako presná metóda diagnostiky rôznych infekčných chorôb práve pre jej vysokú spoľahlivosť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vyšetrenie #PCR testy #koronavírus #DNA #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku