Vyšetrenie PCR na COVID-19 nestanoví aj prítomnosť ľudskej DNA, infektológ reaguje na ďalší hoax

Ak by bolo pravdou, že PCR vyšetruje aj prítomnosť ľudskej DNA, bolo by podľa odborníka pozitívne u každého človeka, čomu protirečia tisícky negatívnych vyšetrení každý deň.

07.09.2020 21:44
korona hoax Foto:
debata (15)

Nie je pravda, že vyšetrenie PCR na COVID-19 stanoví aj prítomnosť ľudskej DNA. Na sociálnej sieti to uviedlo ministerstvo zdravotníctva ako reakciu na šírenie ďalšieho hoaxu.

Infektológ z Kramárov Peter Sabaka vysvetlil, že metóda PCR je navrhnutá tak, aby reťazce, ktoré sa pri nej používajú, presne zapadli len do RNA vírusu SARS-CoV-2. „Ak by bolo pravdou, že PCR vyšetruje aj prítomnosť ľudskej DNA, bolo by pozitívne u každého človeka, čomu protirečia tisícky negatívnych vyšetrení každý deň,“ konštatoval.

Ako infektológ doplnil, vyšetrenie na koronavírus SARS CoV-2 sa realizuje hlavne výterom. Odoberie sa ním ster z nosa, ktorý obsahuje mŕtve odlúpené bunky sliznice a v nich sa hľadá nukleová kyselina vírusu. Nukleová kyselina zvaná RNA sa hľadá metódou PCR.

„Keďže pri metóde PCR sa používajú reťazce nukleovej kyseliny, ktoré presne zapadnú do RNA koronavírusu, dokážeme metódou PCR len prítomnosť vírusu SARS-CoV-2. Podobne ako jedným kľúčom otvoríme len jedny dvere,“ dodal Sabaka s tým, že metóda PCR sa používa už dlhé roky ako presná metóda diagnostiky rôznych infekčných chorôb práve pre jej vysokú spoľahlivosť.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #DNA #vyšetrenie #koronavírus #Covid-19 #PCR testy