Karanténa je podľa nemeckej štúdie veľká záťaž pre ľudí s depresiou

13.11.2020 07:46
korona
Autor:

Ľudia s depresiami trpia opatreniami proti koronavírusu výrazne viac než ostatní obyvatelia. Veľkou ranou je pre nich karanténa.

Vyplýva to z nemeckej štúdie nadácie pre podporu ľudí s psychickými problémami (Stiftung Deutsche Depressionshilfe.

Ľudia s depresiami sa nákazy koronavírusom boja porovnateľne ako ostatní, problémom je naopak narušenie bežného denného rytmu. Jarnú karanténu viac ako záťaž vnímala práve populácia s psychickými problémami. Na rozvrátenie štruktúry dňa si sťažovalo 74 percent ľudí s depresiami oproti 59 percentám ostatných. Stratený denný rytmus potom viedol k tomu, že ľudia viac zostávali cez deň v posteli, u psychicky chorých to bolo častejšie (48 percent) ako u ostatných (21 percent).

„Ľudia s depresiami cítia beznádej a sú vyčerpaní. Chýbajúca štruktúra dňa zvyšuje riziko, že postihnutí neopustí posteľ. Dlhší pobyt v posteli potom ešte viac depresiu zosilňuje. A začína začarovaný kruh,“ vysvetlil Ulrich Hegerl z nadácie.

Rozdiel v prístupe psychicky chorých a zdravých je zjavný aj v hľadaní pozitív karantény, kedy lepšie stránky dokáže vidieť 58 percent respondentov z bežnej populácie a 38 percent opýtaných s depresiami. Situácia pre psychicky chorých je zaťažujúca aj týždne po skončení karantény. Takúto skúsenosť má 68 percent ľudí s depresiami a 36 percent ostatných.

Za veľký problém nadácia označila aj skutočnosť, že karanténa vedie k zníženiu dostupnosti odbornej pomoci. Každý druhý respondent s depresiami uviedol, že sa potýkal so zrušenými konzultáciami u svojho odborného lekára či psychoterapeuta. Každému desiatemu sa potom stalo, že kvôli karanténe mu bola odrieknutá i vopred plánovaná hospitalizácia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vírus #lockdown #koronavírus #karanténa #depresia #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku