Na britských klinikách vykonávajú kontroverzné skúšky panenstva

Na niektorých britských klinikách môžu ženy podstúpiť kontroverzné skúšky panenstva, zistila britská televízna stanica BBC.

06.12.2020 19:16
gynekologický problém, svrbenie, žena, bolesť Foto:
debata (8)

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Organizácie Spojených národov (OSN) takéto „testy“ porušujú ľudské práva a preto by mali byť zakázané. Tvrdia, že testy panenstva sú z „medicínskeho hľadiska nepotrebné a často bývajú bolestivé, ponižujúce a traumatizujúce“.

WHO tiež zdôrazňuje, že skúšky panenstva sú nielen formou rodovej diskriminácie, ale navyše ani nemôžu spoľahlivo dokázať, či daná osoba mala alebo nemala pohlavný styk. Počas nich dochádza k vaginálnemu vyšetreniu, na základe ktorého príslušný lekár „zistí“, či došlo k porušeniu panenskej blany, objasňuje BBC.

Vyšetrovanie BBC odhalilo, že 21 britských súkromných zdravotníckych kliník ponúka rekonštrukciu panenskej blany. Na siedmich z nich môžu pacientky podstúpiť kontroverzné skúšky panenstva, ktorých cena sa pohybuje v rozmedzí zhruba 170 až 330 eur.

Charitatívna organizácia blízkovýchodných žien a spoločnosti (MEWSO) so sídlom v Londýne začiatkom roka spustila kampaň za legislatívny zákaz testov panenstva. Kampaň chce zároveň upovedomiť na hymenoplastiku, chirurgický zákrok, počas ktorého dochádza k rekonštrukcii panenskej blany. Organizácia tvrdí, že v uplynulých rokoch v Británii zaznamenali väčší dopyt po tomto type zákroku.

Šéfka organizácie MEWSO Halaleh Taheriová tvrdí, že najskôr musí dôjsť k zmene v spôsobe myslenia komunít, ktoré takéto zákroky podstupujú. Na webovej stránke organizácie ďalej uviedla, že zakázanie týchto praktík „bez adekvátnej osvety prinúti chudobné ženy k tomu, aby sa uchyľovali k nelegálnym zdrojom, ktoré ich vystavia ešte väčšiemu zdravotnému a hygienickému riziku, podobne ako v prípade (nelegálnych) potratov.“

Zákaz skúšok panenstva zvažuje aj Francúzsko. Ide o súčasť plánu prezidenta Emmanuela Macrona na posilnenie sekulárnych hodnôt francúzskeho štátu. Na základe príslušného návrhu zákona by lekárovi, ktorý by vydal certifikát o panenstve, hrozilo ročné väzenie a pokuta vo výške 15.000 eur, dodala BBC.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #žena #panenstvo #medicína #klinika