Za život zjeme toľko plastu, že by z toho bolo niekoľko sád Lega

Čo budeme mať dnes na večeru? Prosíte si suši z lega, burger z platobných kariet alebo dobre prepečený kus rúrky z PVC? Tieto príklady sa môžu zdať extrémne, ale dobre ilustrujú, aké veľké množstvo mikroskopických plastových častíc za dlhšie časové obdobie skonzumujeme.

17.12.2020 07:24
debata (6)

Ľudia za týždeň skonzumujú ekvivalent platobnej karty, ukázala štúdia Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) z roku 2019. Plasty sa do ľudského tela dostávajú predovšetkým pitím znečistenej vody, ale aj konzumáciou potravín, ako sú mušle, ktoré ľudia väčšinou jedia v celku, takže aj s mikroplastami v tráviacom trakte týchto živočíchov.

Agentúra Reuters závery spomínanej štúdie, aby ilustrovala, aké veľké množstvo plastu zjeme za rôzne časové obdobia, porovnala so sadami Lega. Za mesiac podľa jej prepočtov skonzumujeme ekvivalent základnej lego kocky 2 × 4 (tej s ôsmimi výstupkami) a za rok toľko plastu, ako obsahuje hasičská helma.

Keby sa to stále zdalo málo, možno pokračovať. Za desať rokov skonzumujeme až 2,5 kilogramu plastov, čo sa rovná napríklad dosť veľkému kusu plastového potrubia a za celý život potom napríklad až 20 kilogramov plastu.

Produkcia plastov sa za posledných 50 rokov prudko zvýšila a výroba lacných predmetov na jedno použitie rastie. Niektoré plasty sa v prírode nerozkladajú, ale iba rozpadajú na menšie a menšie čiastočky, takže sa nakoniec dostávajú všade, hromadia sa na plážach, dusia morské živočíchy a končia v potravinovom reťazci.

Malcolm Hudson, ktorý vyučuje environmentalistiku na Southamptonskej univerzite upozorňuje, že v prírode sa začína hromadiť veľké množstvo ešte menších čiastočiek – nanoplastov, ktoré je oveľa ťažšie odhaliť, ale ktoré tiež konzumujeme. „Tie sa nám môžu dostávať do krvi alebo lymfatického systému a hromadiť sa v orgánoch,“ varuje Hudson.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #večera #plasty #lego #nebezpečné mikročastice