Slovenskí vedci vyvinuli test na britskú mutáciu SARS-CoV-2

08.01.2021 18:03
covid-virus
Autor:

Podľa dostupných informácií ide o vôbec prvý test na svete, ktorý dokáže identifikovať nielen samotný SARS-CoV-2, ale aj jeho britskú mutáciu cez pozitívny signál v RT-PCR analýze.

Na Slovensku bol potvrdený výskyt „britskej“ mutácie po Michalovciach už aj v Nitre. Nový test tak môže pomôcť lepšie nastaviť opatrenia zamedzujúce šíreniu tejto agresívnejšej mutácie koronavírusu.

Tím MultiplexDX spustil vývoj nového testu ešte koncom minulého roka, prakticky hneď po jeho objavení vedcami na Slovensku. Hoci ide o jeho prvý variant testu, aj ten už pri prvotnej validácii dosiahol 90 % citlivosť.

„Samozrejme, keďže britská mutácia je výrazne agresívnejšia, a teda aj nebezpečnejšia pre zvládnutie pandémie, pokračujeme v zlepšovaní jeho parametrov, najmä citlivosti. Určite prídeme ešte s lepšímvariantom testu do niekoľko dní,“ dodáva Pavol Čekan, zakladateľ a CEO MultiplexDX.

MutliplexDX počíta, že výrobu testu spustí už budúci týždeň. Na vývoji testu spolupracoval tím vedcov v MutliplexDX opäť aj s tímom Borisa Klempu z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV). Ten okrem validácie testov zabezpečoval aj izoláciu britskej mutácie zo vzoriek nakazených pacientov z Michaloviec a spoločne s profesorom Jozefom Nosekom z Prírodovedeckej fakulty UK a docentom Tomášom Vinařom z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK odsekvenovali pacientske vzorky,z ktorých bola táto mutácia vôbec prvýkrát na Slovensku zaznamenaná.

„Výsledok tejto spolupráce, ktorým je podľa dostupných údajov vôbec celosvetovo prvý test schopný presne detekovať britskú mutáciu cez pozitívny signál v RT-PCR analýze, ukazuje, že na Slovensku máme kvalitný výskum a vývoj v oblasti biomedicíny,“ dodáva Čekan.

Pre MutliplexDX, ktorý sa zameriava najmä na vývoj onkologickej diagnostiky, to predstavuje ďalší míľnik vo výskumno-vývojových aktivitách zameraných na boj s pandémiou SARS-CoV-2. Minulý rok vyvinul vedecký tím 6 variantov RT-PCR testov na detekciu koronavírusu vrátane testu rozlišujúceho SARS-CoV-2 od chrípky kmeňu Influenza A a Influenza B. V súčasnosti sa dokončuje validácia LAMP testov využívajúcich na detekciu vírusu sliny.

0 debata debata
Viac na túto tému: #vírus #test #SARS-CoV-2 #pandémia #koronavírus #Covid-19