Sedemdesiatročný Brit ako najstarší človek prevesloval Atlantik

07.02.2021 17:21

Sedemdesiatročný Frank Rothwell sa stal najstarším človekom, ktorý sám vo veslici preplával Atlantický oceán.

Trasu dlhú skoro 5000 kilometrov zvládol za 56 dní a ešte pritom získal na charitatívne účely viac ako 640 000 libier, napísal server The Guardian. Muž získané peniaze venuje na výskum Alzheimerovej choroby na počesť svojho švagra, ktorý zomrel v čase Rothwellovej plavby.

Rothwell vyplával 12. decembra minulého roka z Kanárskych ostrovov a na ostrov Antigua v Karibiku dorazil v sobotu 6. februára, kde na neho čakala, okrem iného, jeho manželka. Atlantik prekonal v rámci veslárskeho preteku, v ktorom skončil osemnásty, uviedla televízia ITV na svojom webe s tým, že bol jedným z iba ôsmich ľudí, ktorí sa na plavbu vydali vo veslici sami.

Preplávanie cieľom závodu Rothwell neskôr opísal ako „absolútne euforický okamih“. „Keď som sa blížil k cieľovej páske, cítil som sa celkom dojatý. Preveslovanie Atlantiku trvalo šesť dlhých týždňov. Ale samotná výzva zabrala 18 mesiacov tréningu a príprav. Takže som veľmi pyšný, čoho som dosiahol,“ vyhlásil po absolvovaní plavby.

Cestu podnikol preto, aby získal od darcov peniaze na výskum Alzheimerovej choroby. Počas plavby, ktorá bola bola spojená s výzvou, aby ľudia prispeli, získal 640 000 libier, pričom nadácia jednej zo spoločností prevádzkujúcich supermarkety sľúbila, že prvých 500 000 libier od darcov navýši o rovnakú sumu.

Riaditeľku charity Alzheimer 's Research UK, ktorá má peniaze obdržať, Rothwellov čin dojal. „Tým, že v 70 rokoch prijal takú obrovskú výzvu, pomohol šíriť povedomie (o chorobe) a inšpiroval ľudí rôzneho veku,“ uviedla šéfka charity Hilary Evansová.

0 debata debata
Viac na túto tému: #Atlantik #oceán #plavba #veslica