Riaditeľom archeoparku v Pompejach bude nemecký archeológ

Novým riaditeľom archeologického parku v Pompejach sa stal Gabriel Zuchtriegel, archeológ pôvodom z Nemecka.

21.02.2021 10:02
t Italy Pompeii Museum Reborn261256755092 Foto:
Ilustračné foto.
debata

Jeho vymenovanie oznámil taliansky minister kultúry Dario Franceschini, podľa ktorého záujem o tento post malo ďalších 43 kandidátov, vrátane desiatich Netalianov. Uviedla to agentúra AP.

Zuchtriegel má skúsenosti s riadením podobných inštitúcií v Taliansku, keďže bol riaditeľom štátneho archeologického parku Paestum e Velia, zapísaného do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Na tento post nastúpil po tom, čo Taliansko v roku 2015 začalo presadzovať, že posty riaditeľov štátnych múzeí ponúkne zahraničným kandidátom. Táto zmena má priniesť nové nápady a prístupy k vedeniu kultúrnych inštitúcií.

Ministerstvo kultúry uviedlo, že Zuchtriegel má od roku 2020 aj talianske občianstvo.

Vymenovanie 39-ročného Zuchtriegla však vyvolalo vo vedeckej rade archeoparku aj nespokojnosť. Svoju demisiu medzičasom oznámili dvaja z jej štyroch členov vedci Stefano De Caro a Irene Bragantiniová, informoval denník Corriere della Serra. Na vysvetlenie uviedli, že spoluprácu s novým riaditeľom si nedokážu predstaviť.

Archeologické nálezy v ruinách Pompejí priniesli v posledných rokoch zaujímavé objavy a na ďalších lokalitách sa vykopávky ešte ani nezačali. Začiatkom roku 2015 aj samotný Zuchtriegel pracoval na projekte, ktorý zahŕňal i oblasť Pompejí.

V rozhovore pre taliansku štátnu televíziu RaiNews24 Zuchtriegel povedal, že jeho nové zamestnanie bude „veľkou výzvou“. Dodal, že je to jeho „životný sen“ a „obrovská zodpovednosť“.

Podľa jeho názoru sú Pompeje „živým miestom“, a to nielen s odkazom na nedávne objavy, ale aj na kultúrne podujatia, ktoré sa tam zvyknú konať.

Pompeje, mesto zničené v roku 79 výbuchom sopky Vezuv, zažívaj podľa AP znovuzrodenie. Po rokoch, keď časti odkrytých lokalít poškodila erózia, vplyvy počasia či nedostatok údržby, Taliansku hrozilo, že príde o financovanie z Európskej únie. Podniklo však kroky, ktoré urobili z Pompejí mesto bezpečné pre svojich návštevníkov a atraktívne aj pre odborníkov.

Pompeje patria k najviac navštevovaným turistickým lokalitám v Taliansku. V roku 2019, rok pred pandémiou, ktorá výrazne utlmila cestovný ruch, prilákali štyri milióny návštevníkov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #UNESCO #Pompeje #archelóg