Kričanie namiesto výteru: Holanďan prišiel s novým testom na covid

Holandský vynálezca prišiel s novou metódou testovania na koronavírus: namiesto nepríjemného výteru z nosa a úst stačí, keď testovaní zakričia alebo zaspievajú.

05.03.2021 20:21

Poslúži na to vzduchotesná kabína, v ktorej častice zhromažďuje priemyselná čistička vzduchu.

Projekt má zabezpečiť jednoduchšie a rýchlejšie testovanie, píše agentúra Reuters.

„Ak máte koronavírus a ste infekční a kričíte, šírite desiatky tisíc koronavírusových čiastočiek,“ uviedol autor metódy Peter van Wees. Zariadenie skúšal v blízkosti jedného z oficiálnych testovacích centier na okraji Amsterdamu na práve otestovaných záujemcoch.

„Zakričať si je vždy skvelé, teda keď vás nikto nepočuje,“ okomentovala metódu dvadsaťpäťročná Soraya Assoudová. Na test si zašla kvôli chystanému výletu do Španielska, ku ktorému je nutný jeho negatívny výsledok.

Vírus vo van Weesovom zariadení podľa veľkosti identifikuje špeciálny merač, celý proces trvá približne tri minúty. Užitočné by to mohlo byť na miestach s veľkým počtom ľudí ako sú koncerty, letiská, školy či kancelárie.

Holandsko preveruje mnoho testovacích stratégií a rýchlu a funkčnú metódu by uvítalo, uviedol hovorca Holandského národného inštitútu verejného zdravia (RIVM). Úrady však podľa neho zatiaľ nemôžu odhadnúť, nakoľko je zariadenie úspešné pri odhaľovaní nakazených jedincov, pretože o ňom nemajú dostatok informácií.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #vynálezca #test #metóda #koronavírus #Covid-19