Štúdia, zverejnená v časopise American Journal of Cardiology, odhalila, že tí, ktorí sa oddávajú meditácii, majú zníženú hladinu cholesterolu a cukru v krvi a nižší krvný tlak. „Verím v meditáciu, pretože nám môže dať pocit pokoja a zníženia stresu, čo vedie k zlepšeniu našej emocionálnej pohody,“ hovorí Dr. Chayakrit Krittanawong, ktorý výskum viedol. V rámci neho využil údaje od viac ako 61.000 účastníkov každoročného prieskumu National Health Interview Survey.
Takmer 10 percent účastníkov (6000 ľudí) uviedlo, že praktizovalo meditáciu. Z dostupných zdravotných údajov vyplýva, že u tých, čo meditovali, zaznamenali početné zdravotné benefity v porovnaní s tými, ktorí nemeditovali. Napríklad ľudia, ktorí sa oddávali meditácii, mali nižšiu mieru vysokého cholesterolu, vysokého krvného tlaku a cukrovky.
Okrem toho u nich dochádzalo k menšiemu počtu prípadov mŕtvice a ischemickej choroby srdca v porovnaní s tými, ktorí nemeditovali. Dokonca aj po zohľadnení iných faktorov, ako je vek, pohlavie, fajčenie cigariet a index telesnej hmotnosti, bol účinok meditácie stále významný.
Štúdia však bola trochu limitovaná, pretože sa ľudí nepýtali, aký typ meditácie praktizujú. Neidentifikovali ani dĺžku meditácie a výskumníci teda nemôžu s istotou povedať, že meditácia priamo znižuje kardiovaskulárne riziko. Je tiež možné, že u ľudí s lepším kardiovaskulárnym zdravím je väčšia pravdepodobnosť, že sa budú oddávať meditácii.
„Potrebovali by sme silnú štúdiu v podobe klinických skúšok, aby sme zistili, či meditácia môže byť prínosom pre kardiovaskulárne zdravie,“ konštatuje Dr Krittanawong z univerzity Baylor College of Medicine v Houstone."
Táto výskumná štúdia však prispieva k rastúcemu počtu dôkazov, ktoré zdôrazňujú výhody pravidelnej meditácie. Napríklad výskumný tím z West Virginia University pod vedením Dr. Kim Innesovej zistil, že meditácia môže pomôcť zlepšiť pamäť.
V rámci randomizovanej kontrolovanej štúdie bolo 60 starších dospelých so subjektívnym kognitívnym úpadkom požiadaných, aby meditovali 12 minút každý deň počas 12 týždňov. Štúdia publikovaná v časopise Journal of Alzheimer's Disease, ukázala, že meditácia prispela k významnému zlepšeniu funkcie subjektívnej pamäti. Účastníkom štúdie sa tiež zlepšil spánok, nálada, pohoda a celkovo kvalita života.
Aplikácia Headspace, ktorá učí svojich používateľov ako meditovať, tvrdí, že praktizovanie meditácie nám umožňuje „pozorovať myšlienky bez úsudku“ a môžeme ich aj začať lepšie chápať.
Podľa výskumníkov z Univerzity Johnsa Hopkinsa meditácia zmierňuje psychologické príznaky depresie, úzkosti a bolesti súvisiace so stresom.
Meditácia teda poskytuje nielen zdravotné výhody potrebné pre dlhší život, ale môže tiež pomôcť viesť spokojnejší život, uzatvára server express.co.uk.