Čuch a covid: Vďaka slovenským vedcom si môžete vyšetriť čuch na diaľku

Náhla strata čuchu alebo chuti patrí medzi hlavné príznaky ochorenia COVID-19. Vo väčšine prípadov sa čuch spontánne upravuje, u časti pacientov však jeho poruchy môžu pretrvávať niekoľko týždňov až mesiacov.

16.03.2021 08:42
debata (9)

Z iniciatívy vedcov zo Slovenskej akadémie vied preto vznikol projekt s názvom Čuch a COVID-19.

Vďaka nemu si záujemcovia môžu z pohodlia domova čuch otestovať pomocou Testu parfémovaných fixiek.

Testovanie je určené pre ľudí s náhlou poruchou čuchu a pre ľudí s pretrvávajúcou poruchou čuchu po prekonaní ochorenia COVID-19. „Vyšetrenie pomocou Testu parfémovaných fixiek nám umožní objektivizovať poruchy čuchu, keďže samohodnotenie pacientom nemusí byť spoľahlivé,“ vysvetlila Enikő Račeková z Neurobiologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV (BMC SAV), ktorá je jednou z koordinátoriek projektu.

Záujemcovia môžu o test požiadať prostredníctvom stránky www.cuch.sk. Na základe žiadosti im bude zaslaný čuchový test vrátane identifikačného kódu. „Záujemca následne počas testu vyplní jeden z online dotazníkov podľa toho, či trpí náhlou alebo pretrvávajúcou stratou čuchu. Pracovníci nášho ústavu ich testy vyhodnotia a výsledky im spolu s odporúčaním ďalšieho postupu odošlú e-mailom. Pacienti sa s týmito výsledkami budú môcť preukázať u lekárov špecialistov,“ dodala druhá koordinátorka projektu Marcela Martončíková z Neurobiologického ústavu BMC SAV.

„V tejto štartovacej fáze projektu je počet testov limitovaný. Projekt tak bude zatiaľ funkčný do ich vyčerpania. Po vyhodnotení záujmu a výsledkov prvej fázy plánujeme v projekte pokračovať,“ doplnili autorky.

Projekt Čuch a COVID-19 je jedným z výsledkov dlhotrvajúceho úsilia riešiteľského kolektívu o zavedenie vyšetrovania čuchu ako všeobecnej klinickej diagnostickej metódy na Slovensku, podobne ako je to v okolitých štátoch. Garantom projektu je Pavel Doležal, prezident Slovenskej spoločnosti pre ORL a chirurgiu hlavy a krku. Projekt vznikol a je realizovaný vďaka podpore občianskeho združenia Združenie pre podporu neurovedného výskumu.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #test #vedci #SAV #čuch #slovenskí vedci #koronavírus #Covid-19