Zomrel držiteľ Nobelovej ceny za chémiu Richard Ernst

Vo veku 87 rokov zomrel švajčiarsky vedec Richard Ernst, ktorému v roku 1991 udelili Nobelovu cenu za chémiu. Ocenenie získal za výskum spektroskopie v oblasti jadrovej magnetickej rezonancie (NMR). Informovala o tom v utorok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na univerzitu ETH Zürich.

09.06.2021 07:47

Ernst zomrel v piatok v meste Winterthur na severe Švajčiarska, kde sa v roku 1933 narodil. Vedci používajú jeho metódu na určovanie trojrozmernej štruktúry molekúl. „Bez neho si nemožno predstaviť modernú medicínu,“ vyhlásila zürišská univerzita.

Ernst v 50. rokoch študoval chemické inžinierstvo na ETH v Zürichu a v roku 1962 získal doktorát z fyzikálnej chémie. Predtým, ako sa vrátil na ETH ako profesor, pracoval v súkromnom sektore v Spojených štátoch.

Richard Ernst získal Nobelovu cenu „za zásluhy o vývoj metodiky jadrovej magnetickej rezonančnej spektroskopie s vysokým rozlíšením“, uvádza AFP. „Spektroskopia NMR sa za uplynulých 20 rokov vyvinula v azda najdôležitejšiu inštrumentálnu meraciu techniku v chémii,“ dodala uviverzita vo vyhlásení.

Ernst bol jedným z ôsmich švajčiarskych vedcov, ktorí získali Nobelovu cenu za chémiu. Okrem tohto ocenenia bol laureátom 17 čestných doktorátov. Richard Ernst po sebe zanechal manželku a tri deti, uviedla švajčiarska tlačová agentúra ATS.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #Nobelova cena za chémiu #Nobelova cena