Nové rúška so senzormi za 90 minút zistia, či má človek covid

Nákazu koronavírusy by časom mohli začať zisťovať nové rúška, ktoré podľa zistení inžinierov z Massachussetského technologického inštitútu (MIT) a Harvardovej univerzity počas 90 minút diagnostikujú, či ich nositeľ má covid-19.

18.07.2021 06:00
debata (2)

Tieto rúška sú vybavené drobnými, jednorazovými senzormi, ktoré vedci označujú ako Specific High-sensitivity enzymatic Reporter unlocking (SHERLOCK). Tieto senzory je možné zapracovať aj do oblečenia a poskytnúť tak nový spôsob, ako sledovať vystavenie koronavírusu.

vakcina covid nosovy sprej Čítajte aj Zverejnili prvé výsledky testov proticovidovej vakcíny v nosnom spreji

James Collins z MIT začal vyvíjať tieto nositeľné senzory už pred rokmi, aby pomohli diagnostikovať vírusy eboly a Ziky. Senzory sú vysušené mrazom a obklopené vrstvou vody, ktorá sa uvoľní vo chvíli, keď nositeľ stlačí tlačidlo a vyšle tak signál, že sa chce nechať otestovať. Keď suché komponenty nasiaknu vodou, analyzujú nahromadené kvapôčky z dychu a začnú ich testovať na covid.

Peter Nguyen, výskumník Harvardovej univerzity a jeden z hlavných autorov výskumu uviedol, že tento test je rovnako spoľahlivý ako vysoko citlivé PCR testy a pritom rovnako rýchly ako antigénne testovanie použité pre rýchlu analýzu covidu. Test je taký presný, že dokáže dokonca rozlíšiť medzi jednotlivými variantmi covidu, uviedol denník Business Insider.

Rovnakú technológiu je možné použiť aj na zisťovanie iných patogénov, napríklad vírusu chrípky. Celé zariadenie je navyše lacné – prototyp stál päť dolárov a finálny produkt by sa dal vyrábať ešte lacnejšie.

covid Čítajte aj Viac ako 40 percent ľudí s koronavírusom o nákaze nevie, tvrdia nemeckí vedci

Vedecký tím teraz hľadá komerčných partnerov, ktorí by boli ochotní pustiť sa do výroby senzorov, takže sa v blízkom čase zrejme v regáloch obchodov neobjavia. Ale aj keby nám rúška so zabudovanými senzormi nepomohli zvládnuť túto pandémiu, mohli by pomôcť zastaviť tú budúcu, ak budeme vedieť, aký patogén hľadať, dodal Business Insider.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #filter #Ruska #koronavírus #Covid-19
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy