Vedcom sa podarilo zastaviť rozmnožovanie SARS-CoV-2 v ľudských bunkách

Austrálski vedci objavili podľa vlastných slov spôsob ako zastaviť rozmnožovanie koronavírusu SARS-CoV-2 v napadnutých ľudských bunkách.

16.07.2021 07:08
debata (10)

Ide o veľký krok smerom k liečbe ochorenia COVID-19, informoval na svojej webovej stránke Inštitút Petra Dohertyho pre infekcie a imunitu, ktorý sa na výskume podieľal.

Tento nový objav vzišiel zo spolupráce s Onkologickým centrom Petra MacCalluma, ktoré v roku 2019 predstavilo nový nástroj genetického inžinierstva na elimináciu abnormálnej RNA spôsobujúcej rakovinu u detí.

koronavírus, covid-19 Čítajte aj WHO varuje: Je "veľká pravdepodobnosť" šírenia ešte nebezpečnejších variantov

Rovnaký nástroj, založený na metóde CRISPR, použili vedci z oboch inštitútov na potlačenie množenia RNA vírusu SARS-CoV-2 – vrátane jeho variantov – v laboratórnom prostredí.

Hlavným predmetom objavu je preprogramovaný enzým CRISPR-Cas13b, ktorý sa pripojí na cieľové vlákno RNA a zničí časť genómu vírusu zodpovednú za jeho množenie v bunkách, informovali vedci v štúdii zverejnenej vo vedeckom časopise Nature Communications.

Vedecký tím teraz plánuje metódu otestovať na zvieratách a neskôr prípadne aj na ľuďoch v rámci klinických skúšok.

COVID 19 coronavirus Delta variant Sars ncov 2 2021. Delta plus Strain. Idia Coronavirus delta variant. B.1.617.2 Čítajte aj EMA: Na ochranu pred deltou sú potrebné obe dávky vakcíny

Ako uviedla Sharon Lewinová z Dohertyho inštitútu, svetová pozornosť sa v súčasnosti zameriava predovšetkým na vakcíny, avšak existuje aj naliehavá potreba osobitnej liečby pacientov s covidom.

„Flexibilita CRISPR-Cas13 – ktorá si vyžaduje iba vírusovú sekvenciu – znamená, že budeme môcť rýchlo vytvoriť antivirotiká na COVID-19 a aj akékoľvek iné nové vírusy,“ priblížila Lewinová. Podľa profesora Mohameda Fareha z Onkologického centra Petra MacCalluma je možné, že túto technológiu bude možné účinne použiť napríklad aj proti chrípke, ebole či dokonca HIV.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #vírus #vedci #výskum #pandémia #Covid-19 #SARS-CoV-2
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy