Vedci zistili, ktoré gény ovplyvňujú dĺžku ženskej plodnosti

Výsledky medzinárodného tímu vedcov priniesli nielen nové potenciálne spôsoby liečby neplodnosti u ľudí, ale aj zlepšenie predpovedi nástupu skorej menopauzy u žien.

12.08.2021 06:00
mys Foto:
debata (1)

Podarilo sa im identifikovať takmer 300 génov, ktoré ovplyvňujú dĺžku reprodukcie u žien. U myší dokonca dokázali dobu plodnosti významne predĺžiť úspešnou manipuláciou s vybranými génmi. Štúdia publikovaná v časopise Nature identifikovala 290 génov, po ktorých poškodení predčasne starnú vajíčka, a teda predčasne nastupuje menopauza a končí sa plodnosť. Do rozsiahleho výskumu sa zapojilo 180 vedeckých inštitúcií z celého sveta vrátane českých vedcov z Ústavu živočíšnej fyziológie a genetiky Akadémie vied Českej republiky (AV ČR).

čmeliak, vlčí mak Čítajte aj The Guardian: Kofeín môže čmeliakom pomáhať pri účinnejšom opeľovaní

„Mechanizmov, ktoré v konečnom dôsledku vedú k neplodnosti, je mnoho. Táto štúdia preukázala, že väčšina popísaných génov súvisí s bunkovými procesmi pri zistení poškodenia DNA a pri ich oprave,“ vysvetľuje spoluautorka štúdie Lucie Knoblochová z AV ČR.

Foto: avcr.cz
mys embryo

„Poškodenie DNA je vcelku bežný jav a v bunkách existujú enzýmy, tzv. strážcovia, ktorí poškodenia odhalia. Neopravené poškodenie DNA ale môže viesť k vývojovým poruchám, alebo k zániku oplodnených vajíčok, teda embryí, a tým pádom k neplodnosti,“ popisuje Knoblochová výsledky rozsiahleho výskumu.

Vedcom v českom Liběchově pomáha aj novo získaná špičková mikroskopická technológia SPIM (Single plane illumination microscopy). Tá je upravená pre pozorovanie vývoja vajíčok a embryí cicavcov s násobne väčšou presnosťou a po dlhšiu dobu, než umožňuje klasický konfokálny mikroskop.

kelti Čítajte aj Českí vedci našli dôkaz o hromadnej migrácii Keltov v Európe

Vedci sa zamerali na opravu poškodenej DNA. „To je, ako keď sa v stroji zlomí jedno koliesko. Je dobré celý stroj zastaviť, než niekto zlomené koliesko opraví alebo vymení, a potom sa stroj zase môže spustiť. Keby sa stroj nezastavil a pracoval ďalej aj s poškodeným kolieskom, môže sa postupne nenávratne celý zničiť,“ vysvetľuje Lucie Knoblochová.

Ženy sa narodia so zásobou vajíčok, ktoré v priebehu dospelosti postupne dozrievajú a vylučujú sa formou ovulácie. Za uplynulých 150 rokov sa zdvojnásobila dĺžka života ľudí, doba nástupu menopauzy u žien však zostáva stále rovnaká, okolo päťdesiateho roku života.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #žena #ľudia #vedci #výskum #českí vedci #menopauza #neplodnosť