Adenokarcinóm pažeráka vzniká podľa vedcov zo žalúdočných buniek

Výskumníci z britskej Cambridgeskej univerzity prišli na pôvod jedného z dvoch hlavných druhov rakoviny pažeráka, známeho ako adenokarcinóm.

26.08.2021 06:00
žalúdok, bolesť, bolesť brucha, trávenie,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

V štúdii uverejnenej vo vedeckom časopise Science vysvetľujú, že tento adenokarcinóm vzniká zo žalúdočných buniek, ktoré sa neskôr premenia na Barrettove bunky a napokon na bunky rakovinové.

Barrettov pažerák je predrakovinové štádium adenokarcinómu tejto trubice spájajúcej ústa a žalúdok.

Koronavírus / Covid / Vakcína / Johnson & Johnson / J&J / Čítajte aj Štúdia: Účinnosť vakcíny Comirnaty klesá rýchlejšie ako Vaxzevria

Vedci a lekári už nejaký čas vedia, že vývoj adenokarcinómu pažeráka je spojený s Barrettovým pažerákom, ktorý sa v endoskopii prejavuje ako ružový „fľak“ na povrchu trubice. Odkiaľ tieto abnormálne bunky pochádzajú, však doposiaľ vedci nevedeli.

Vedci v štúdii porovnali vzorky tkaniva od pacientov s Barrettovým pažerákom, pacientov s adenokarcinómom pažeráka a od zdravých darcov orgánov. Na základe analýzy zaznamenali pozoruhodnú podobnosť medzi Barrettovými bunkami a bunkami žalúdka.

David Nesbit webj Čítajte aj V Austrálii vytvorili hydrogél na zmiernenie Parkinsonovej choroby

Tento objav poukazuje aj na to, že bunky na vrchu žalúdka sa vedia zmeniť na bunky podobné črevným bunkám. V tejto podobe nahradia bunky pažeráka a spôsobia Barrettov pažerák.

Ďalej v štúdii vedci odhalili dva gény MYC a HNF4A ktoré sú zodpovedné za spomínané tkanivové zmeny žalúdočných buniek.

„Momentálne je pre nás dôležité zistiť, čo tieto gény poháňa,“ uviedol Karol Nowicki-Osuch, jeden z autorov štúdie.

mozog Čítajte aj Umelá inteligencia môže pomôcť odhaliť demenciu z jedinej snímky mozgu

„Za posledných 20 rokov existovalo najmenej šesť rôznych hypotéz o pôvode Barrettovho pažeráka. Sme presvedčení, že pomocou najnovších techník sme našli odpoveď na toto tajomstvo,“ uviedol Lizhe Zhuang, jeden z autorov štúdie.

Rakovina pažeráka je šiestou najsmrteľnejšou rakovinou na svete, pričom jej výskyt je v západných krajinách na vzostupe.

debata chyba
Viac na túto tému: #liečba #žalúdok #štúdia #vedci #lekári #výskum #karcinóm #bunka #žalúdočná bunka